Σεμινάριο Συντήρηση ΗΥ: απο το σχολείο στην εργασία

Το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Δ. Θεσσαλονίκης είναι ένα φορέας με μεγάλη εμπειρία σε τεχνικά ζητήματα υπολογιστών και σε διοργάνωση και διδασκαλία σεμιναρίων.

Χρησιμοποιώντας την εμπειρία μας σε αυτούς τους δύο τομείς, υλοποιούμε την Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου 2016, στο 1ο ΕΚ Ευόσμου, Τέρμα Σμύρνης, ένα σεμινάριο για τους μαθητές του Τομέα Πληροφορικής.

Στους χώρους του 1ου ΕΚ Ευόσμου θα στηθούν έξι υπολογιστές με “προκαθορισμένα” προβλήματα και θα κληθούν τα παιδιά, με την εποπτεία των Τεχνικών Υπευθύνων του ΚΕΠΛΗΝΕΤ Δ. Θεσσαλονίκης Μπογιατζή Δ., Μαβίδη Α., Χουρπουλιάδη Γ., Θεοδοσοπούλου Μ., και Τζελέπη Στ., Κερκίρη Τ., να δώσουν λύση.

Θα κάνουν διάγνωση, θα σκεφτούν για τα hardware και software προβλήματα των υπολογιστών, θα συμπληρώσουν τεχνικά δελτία και θα παρουσιάσουν τα αποτελέσματα και τη διάγνωση/λύση που έδωσαν.

Ο στόχος του σεμιναρίου αυτού είναι να βιώσουν τα παιδιά μια πραγματική εμπειρία από την επαγγελματική δραστηριότητα ενός τεχνικού υπολογιστών.

Σεμινάριο συντήρησης Η/Υ με στόχο την απασχολησιμότητα των μαθητών.

Από το σχολείο στην εργασία με τη συμπαράσταση του σχολείου και τη βοήθεια των ειδικών.

Διοργανωτής του σεμιναρίου
Κερκίρη Τάνια