Σεμινάριο δημιουργίας ιστοχώρων 2013

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΕΧΟΥΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ (ΥΠΕΡΔΙΠΛΑΣΙΑ) ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΩΝ ΕΠΙΜΟΡΦΟΥΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙ

ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ.

ΕΤΣΙ, ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΠΙΜΟΡΦΟΥΜΕΝΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ.

ΩΣΤΟΣΟ, ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ. ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ.

ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΟΥΝ ΑΜΕΣΑ, ΜΟΛΙΣ ΒΡΟΥΜΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΤΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ!

==============================================================================================

Το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Δυτικής Θεσσαλονίκης με την υποστήριξη της Διεύθυνσης Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης και της Σχολικής Συμβούλου Πληροφορικής Δυτικής Θεσσαλονίκης διοργανώνει βιωματικό επιμορφωτικό σεμινάριο διάρκειας 6 διδακτικών ωρών με θέμα «Χρήση WordPress: δημιουργία ιστοχώρου για τις ανάγκες επικοινωνίας-προβολής σχολικής μονάδας».

Το σεμινάριο γίνεται με τη συνεργασία και συνδρομή των σχολικών μονάδων: Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο ΠαΜακ, 1 ΣΕΚ Ευόσμου και 4ο ΓΕΛ Ευόσμου.

Τα σεμινάρια θα διεξαχθούν κατά τις ημερομηνίες:

Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο ΠαΜακ, Στρεμπενιώτη
Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο ΠαΜακ, Στρεμπενιώτη
Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου 4ο ΓΕΛ Ευόσμου
Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 1 ΣΕΚ Ευόσμου, Τέρμα Σμύρνης
Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου 1 ΣΕΚ Ευόσμου, Τέρμα Σμύρνης

και ώρες 12.00 μ.μ. με 17.00 μ.μ. Υποχρεωτική προσέλευση στο χώρο του σεμιναρίου 11.45 π.μ.

Θεματολογία του σεμιναρίου:

• Βασικές έννοιες: web-server, Σύστημα Διαχείρισης Περιεχομένου
  • Δημιουργία ιστοχώρουμε το CMSwordpress
  • Εξοικείωση με το διαχειριστικό περιβάλλον του ιστοχώρου
  • Δημιουργία κατηγοριών, συνδέσμων, σχολίων, αναρτήσεων,
  • Δημιουργία σελίδων
  • Εισαγωγή widgets
  • Ρύθμιση παραμέτρων ιστοχώρου
  • Εφαρμογή ιστοχώρου στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Απαραίτητες δεξιότητες για συμμετοχή στο σεμινάριο:

• Καλή χρήση windows
  • Καλή χρήση Word
  • Καλή χρήση Internet και e-mail

Επιθυμητά προσόντα:

• Πιστοποίηση Β’ Επιπέδου

Επειδή αντιμετωπίζουμε προβλήματα με το ΠΣΔ ΜΟΝΟ αν η παρακάτω φόρμα δεν αποδέχετεαι τα στοιχεία σα παρακαλούμε στείλτε μέιλ με τα στοιχεία της φόρμας στο plinetv@sch.gr.