1ο-14ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου: Πρωτιά στον 3ο Πανελλήνιο διαγωνισμό παιχνιδιού

Η ομάδα εργασίας του 1ου-14ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου υπό την επίβλεψη του καθηγητή Πληροφορικής Μπαρμπάτση Κώστα, PhD, συμμετείχε στον 3ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό παιχνιδιού Scratch “Ατλαντίδα” και πήρε το 1ο Βραβείο.

Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από το γραφείο Σχολικών Συμβούλων Πληροφορικής Δυτικής Κρήτης σε συνεργασία με το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Χανίων, Σχολικούς Συμβούλους, Εκπαιδευτικούς Πληροφορικής Πανελλαδικά και το Εγραστήριο Διανεμημένων Πληροφοριακών Συστημάτων και Εφαρμογών Πολυμέσων της Σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πολυτεχνείου Κρήτης.

Ο διαγωνισμός είχε θέμα: “Ελληνική Μυθολογία – Scratchaροντας με έναν μύθο”.

Το project παρουσιάστηκε με επιτυχία και στο 8ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής.