Ubuntu σε σχολικά εργαστήρια

Το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Δ. Θεσσαλονίκης οργάνωσε σεμινάριο με θέμα «Εγκατάσταση, οργάνωση, λειτουργία και συντήρηση ΣΕΠΕΗΥ με ΕΛ/ΛΑΚ με ΛΣ Ubuntu 12.04 και LTSP με sch-scripts και διαχείριση τάξης με την εφαρμογή ‘Επόπτης’» το οποίο έγινε από την ομάδα Τεχνικής Στήριξης του Ι.Τ.Υ.Ε. – Διόφαντος στα πλαίσια της δράσης «Προώθηση λύσεων Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού Ανοιχτού Κώδικα».

Το σεμινάριο αυτό παρακολούθησαν 103 καθηγητές πληροφορικής.

Μετά την ολοκλήρωση του σεμιναρίου, διάφοροι συνάδελφοι έδειξαν ενδιαφέρον να πειραματιστούν με τη λύση αυτή.

Το Γυμνάσιο Ευκαρπίας ήταν ένα από αυτά.

Συγκεκριμένα, μετά το πέρας των μαθημάτων, οι τεχνικοί υπεύθυνοι του ΚΕΠΛΗΝΕΤ Αποστόλης Μαβίδης και Θεοδοσοπούλου Μαρία κατόπιν αίτησης των ενδιαφερόμενων καθηγητών – υπεύθυνων εργαστηρίου, εγκατέστησαν τα Windows σε κάθε έναν από τους 11 ΗΥ του σχολικού εργαστηρίου. Στον server δημιούργησαν ένα partition με λειτουργικό Windows 2003, ενώ σε 2o partition εγκατέστησαν το server λειτουργικό του Ubuntu ltsp.

Αντιμετώπισαν διάφορα προβλήματα εκκίνησης των clients μέσα από δίκτυο. Τώρα, οι clients μπορούν να παίζουν αυτόνομα τα τοπικά Windows με πρόσβαση στον server στο partition με Windows2003 ή να ξεκινούν μέσω δικτύου για να δουν το Ubuntu χωρίς να απαιτείται άλλη υποδομή.

Τεχνικά χαρακτηριστικά του εργαστηρίου: ο server έχει 4ΜΒ Ram και οι clients έχουν από 512MB-1GB RAM.

Η απόδοση του εργαστηρίου στο Ubuntu, με τις πρώτες δοκιμές, φάνηκε να είναι πολύ ικανοποιητική.