Από το σχολείο στην εργασία. Το ΚΕΠΛΗΝΕΤ στο 1ο ΕΠΑΛ Σταυρούπολης

Το ΚΕΠΛΗΝΕΤ οn the go συνεχίζεται!

Μετά το 2ο ΕΠΑΛ Ευόσμου το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Δ. Θεσσαλονίκης επανέλαβε το σεμινάριο

“από το σχολείο στην εργασία”

στο 1ο ΕΠΑΛ Σταυρούπολης την Πέμπτη 09 Μαρτίου 2016.

Στο ΕΠΑΛ αυτό γίναμε ομάδες με τους μαθητές και βιώσαμε μαζί τους την εμπειρία του επαγγελματία τεχνικού υπολογιστών. Χρησιμοποιώντας εξαρτήματα που προετοίμασε ο καθηγητής τους, κος Ανδρέας Πάσχος, συναρμολογήσαμε τους ΗΥ, παιδευτήκαμε με το BIOS και εκπαιδευτήκαμε στη χρήση ειδικών εργαλείων (ACRONIS, Hirens) για την εγκατάσταση και έλεγχό τους.

IMG_7012

Το ωραιότερο κομμάτι μέσα στην όλη διαδικασία ήταν η παρουσίαση της εμπειρίας που αποκόμισε η κάθε ομάδα παιδιών στις υπόλοιπες, μετά από κάθε μία από τις φάσεις.

Τα παιδιά μας εντυπωσίασαν: δούλεψαν με πολύ κέφι και δημιουργικότητα και μίλησαν με θάρρος για τα αποτελέσματά τους. Εκτός αυτού, συμπλήρωσαν τεχνικά δελτία και κατέγραψαν το προφίλ του κάθε μηχανήματος.

Στο σεμινάριο συμμετείχαν όλοι οι εργαζόμενοι του ΚΕΠΛΗΝΕΤ. Επίσης, ομάδες παιδιών υποστήριξαν και οι καθηγητές τους, κκ Ανδρέας Πάσχος και  Αναστάσιος Αμπατζίδης  καθώς και ο τομεάρχης του 1ου ΕΚ Σταυρούπολης κος Παναγιώτης Φλώρος.