Πρόσκληση σε σεμινάριο με θέμα: «Τα κρυμμένα μουσεία του Α.Π.Θ.»

Το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το αντίστοιχο Γραφείο Π. Ε. και το Μουσείο Εκμαγείων του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης συνδιοργανώνουν επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα «Τα κρυμμένα μουσεία του Α.Π.Θ.» στο πλαίσιο του τοπικού περιβαλλοντικού θεματικού δικτύου με θέμα: «Αειφορική διαχείριση των μνημείων της Θεσσαλονίκης».

Στόχοι του σεμιναρίου

• Η ανάδειξη των συλλογών των πρωτότυπων έργων, των εκμαγείων, των αντιγράφων και των πρωτοτύπων νομισμάτων της ελληνορωμαϊκής και βυζαντινής περιόδου του μουσείου
  • Η προβολή του επιστημονικού και κοινωνικού ρόλου του μουσείου ως επιμορφωτικού κέντρου για εκπαιδευτικούς και μαθητές
  • Αξιοποίηση της θεματικής σε προγράμματα εκπαίδευσης για την αειφορία και το περιβάλλον

Το σεμινάριο θα υλοποιηθεί την 1 Νοεμβρίου 2017 ώρα 18.00, στο Υπόγειο του Νέου Κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να το παρακολουθήσουν παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στο Γραφείο Περιβαλλοντικής στο τηλέφωνο 2310587545 ή να στείλουν ηλεκτρονικά συμπληρωμένη αίτηση στο yperival@dide-v.thess.sch.gr.

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ