Πρόσκληση σε σύγχρονη εξ αποστάσεως επιστημονική ημερίδα με θέμα: «ΘΕΟΛΟΓΙΑ-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ-ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ»

Οι Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος διοργανώνουν υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Δ/νσης Κεντρικής Μακεδονίας σύγχρονη εξ αποστάσεως Επιστημονική Ημερίδα με θέμα:

«ΘΕΟΛΟΓΙΑ-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ-ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ»

την Τρίτη 1 Ιουνίου 2021 ώρα 18.00-21.30 μ.μ. μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας webex.

Παιδαγωγικά υπεύθυνος είναι ο Συντονιστής εκπαιδευτικού έργου Θεολόγων Κεντρικής Μακεδονίας Δρ. Πολύβιος Στράντζαλης και συνεργαζόμενοι Φορείς είναι: η Ιερά Πατριαρχική και Σταυροπηγιακή Μονή Βλατάδων, το Πατριαρχικό ‘Ιδρυμα Πατριαρχικών Μελετών, η Διεύθυνση Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης και οι Διευθύνσεις Π.Ε. και Δ.Ε. Χαλκιδικής.

Η ημερίδα πραγματοποιείται ως συνέχεια της συνεργασίας, με το Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών, δια των Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Ε. και Π.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης, αναφορικά με τα εκπαιδευτικά περιβαλλοντικά προγράμματα του Ιδρύματος, που για τη φετινή χρονιά αφορούν στο σχεδιασμό και στη δημιουργία βιβλικού πάρκου (περιβαλλοντικού προγράμματος εγκεκριμένου από το ΥΠΑΙΘ με αρ. πρωτ. Φ16/178070/Δ2/31-12-2020).

Στόχος: Η προβολή της ευθύνης του ανθρώπου από της δημιουργίας του, ώστε «εργάζεσθαι και φυλάσσειν τον κόσμον».

Δηλώσεις συμμετοχής ως 30 Μαΐου 2021, στην φόρμα:  https://docs.google.com/forms/d/1mHUzUOEusPfXmEhUsAlnATRWBLIbWOcNcEbJDoqpjV4/edit.

Ο σύνδεσμος για την συμμετοχή των εκπαιδευτικών θα αποσταλεί στους ενδιαφερόμενους μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου την Δευτέρα 1 Ιουνίου 2021.

Ακολουθεί το πρόγραμμα της Ημερίδας.

Σύγχρονη εξ αποστάσεως επιστημονική ημερίδα με θέμα:

«ΘΕΟΛΟΓΙΑ-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ-ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ»

ΜΕΡΟΣ Α΄

18.00 : Υποδοχή

18.10: Χαιρετισμοί επισήμων

Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αμορίου, κ. Νικηφόρος. Καθηγούμενος της Ιεράς Πατριαρχικής και Σταυροπηγιακής Μονής Βλατάδων, Πρόεδρος του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών.

Συμεών Πασχαλίδης. Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ., Διευθυντής του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών.

18.30: Θωμάς Μπαχαράκης. Περιφερειακός Διευθυντής Π.Ε. και Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας,

Χρυσούλα Κεχαΐδου, Διευθύντρια Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης

Αθανάσιος Φροσύνης, Διευθυντής Δ.Π.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης

Ζωή Βαζούρα, Διευθύντρια Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης

Ζαφειρούλα Μυλωνά, Διευθύντρια Δ.Π.Ε. Χαλκιδικής

Αλέξανδρος Νικολαΐδης, Διευθυντής Δ.Δ.Ε. Χαλκιδικής

18.45΄: «Η διδασκαλία του ΜτΘ μέσα από βιωματικές δράσεις περιβαλλοντικού και πολιτιστικού περιεχομένου». Πολύβιος Στράντζαλης, Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου Θεολόγων Κεντρικής Μακεδονίας

Μέρος Β΄

19.00΄: «Μια πρόταση για πράσινα Προγράμματα Σπουδών στις Θεολογικές Σχολές: θεωρητικές αφετηρίες και πρακτικές εφαρμογές». Αικατερίνη Τσαλαμπούνη, αναπληρώτρια καθηγήτρια της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ.

19.15΄: «Πολιτιστικά μνημεία και φυσικό περιβάλλον, μια δημιουργική συνύπαρξη» Φλώρα Καραγιάννη. Βυζαντινολόγος, Διευθύντρια του Ευρωπαϊκού Κέντρου Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Μνημείων, Έφορος του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών.

19.30΄: «Δρόμοι στη φύση, προστάτες του περιβάλλοντος». Αναστασία Στεργιάδου, αναπληρώτρια καθηγήτρια Τμήματος Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος Α.Π.Θ.

Μέρος Γ’

19.45: «Με αφορμή την Ημέρα του Περιβάλλοντος». Σύντομοι χαιρετισμοί των Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Δ.Ε. και Δ.Π.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης, Δέσποινα Μιχελάκη, Βασιλική Ιππέκη.

20.00: Εκπαιδευτικά Προγράμματα Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών: «Ανοιχτό παράθυρο στο περιβάλλον, στον πολιτισμό, στο μέλλον». Ιωάννα Κλιάρη, εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ01, Υπεύθυνη των εκπαιδευτικών Προγραμμάτων για Π.Ε και Δ.Ε. του Π.Ι.Π.Μ.

20.15΄: «Περιβαλλοντική ευαισθησία και θρησκευτικός πολιτισμός, ένα παράδειγμα από το 10ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης». Μαρία Φαρσιαρώτου, Θεολόγος – Φιλόλογος, Δ/ντρια19ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης.

20.30΄: «Γνωρίζω την πόλη μου, υιοθετώ τη γειτονιά μου, σχολικός κήπος-κήποι του πασά- κήπος του Αγίου Νικολάου των Ορφανών». Γρηγόρης Μαυροκωστίδης, Θεολόγος, Διευθυντής7ου Λυκείου Θεσσαλονίκης.

20.45΄: «Ταξιδεύοντας στον χρόνο. Η διάσωση της Γραφής». Ευλαμπία Τσιρέλη, Θεολόγος, Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη.

21.00΄: «Αξιοποιώντας τις αρχές του φυσικού κόσμου για την ανάπτυξη γνωστικών και πνευματικών δεξιοτήτων». Άγγελος Πατσιάς, εκπαιδευτικός Π.Ε. Διευθυντής Big Bang School.

21.15΄: Αναστοχασμός επιμύθιο. Δρ Ζήσης Αγγελίδης.

Τιμητική – Συμβουλευτική Επιτροπή

Θωμάς Μπαχαράκης. Περιφερειακός Διευθυντής Π.Ε. και Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας.