Πρόσκληση για παρακολούθηση διαδικτυακής ημερίδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα: “Το νε(A)ρόν ύδωρ”

Το Γραφείο Περιβαλλοντικής Αγωγής της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το αντίστοιχο της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και το Φροντιστήριο Βιωσιμότητας του Δήμου Νεάπολης Συκεών διοργανώνουν διαδικτυακή ενημερωτική ημερίδα την Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου 2021 και ώρες 18.00-19.30.

Η ημερίδα διοργανώνεται στο πλαίσιο λειτουργίας του τοπικού περιβαλλοντικού δικτύου «Περιβαλλοντικός Γραμματισμός & Κοινωνική Αλληλεγγύη», μέσω της πλατφόρμας Webex και έχει τίτλο:

«Το νε(Α)ρόν ύδωρ»

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

• «Θεματικές ενότητες για το Νερό στα προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης». Β. Ιππέκη Δρ. Περιβαλλοντικών Επιστημών, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης.
  • «Φυσικό Μεταλλικό Νερό. Ανάγνωση της ετικέτας του εμφιαλωμένου Νερού». Ζ. Αγγελίδης Δρ. Υδρογεωλόγος, π. Σχολικός Σύμβουλος Φυσικών Επιστημών.
  • Σύνοψη, ανακεφαλαίωση, συντονισμός συζήτησης, Δέσποινα Μιχελάκη, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης.

Σκοπός της ημερίδας είναι η ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών στον σχεδιασμό και την υλοποίηση προγραμμάτων Π.Ε. στη θεματική του νερού και επιπλέον η προβολή των υδάτινων πόρων με τα ποιοτικά τους χαρακτηριστικά, που ασκούν βιολογικές επιδράσεις στην καλή φυσική κατάσταση του ανθρώπου καθώς και η τυποποίηση του νερού σε πλαστικές φιάλες με όλες τις προεκτάσεις σε θέματα περιβαλλοντικής ισορροπίας.

Στους συμμετέχοντες θα σταλεί σύνδεσμος για την παρακολούθηση της ημερίδας.

Οι βεβαιώσεις παρακολούθησης θα αποσταλούν με την αλληλογραφία των σχολείων.Δηλώσεις συμμετοχής στη φόρμα: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfq5N8bNyTdVxgsjq_O_U6xOCN-7venSKp8eQQdnKHUVnOvCQ/viewform