Πρόσκληση συμμετοχής σε επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση και Κινηματογράφος»

Το ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού και Βερτίσκου στο πλαίσιο της πράξης «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) – Περιβαλλοντική Εκπαίδευση» του επιχειρησιακού προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020», Άξονας προτεραιότητας 6, Υποέργο 1 (ΛΑΠ) πρόκειται να υλοποιήσει επιμορφωτικό σεμινάριο την Τετάρτη 22-11-2017 και ώρες 17.00 – 21:00 με τίτλο «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση και Κινηματογράφος».

Το σεμινάριο υλοποιείται σε συνεργασία με το Παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας της Πανελλήνιας Ένωσης Εκπαιδευτικών Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Π.Ε.ΕΚ.Π.Ε.) και τη ΔΔΕ Ημαθίας.

Το σεμινάριο – εργαστήριο στοχεύει στην ενημέρωση των Εκπαιδευτικών για τη δυνατότητα αξιοποίησης του κινηματογράφου σε Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

Περιγραφή: Το σεμινάριο – εργαστήριο περιλαμβάνει:

1. Εισήγηση: Η κινηματογραφική παιδεία στο σχολείο
  2. Βιωματικό Εργαστήριο: Ο κινηματογράφος ως εργαλείο στα προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
  3. Συζήτηση: Η ένταξη της τέχνης του κινηματογράφου στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Συγκεκριμένα τα στοιχεία του σεμιναρίου έχουν ως εξής:

Τίτλος: «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση και Κινηματογράφος».

Χρόνος υλοποίησης: Τετάρτη, 22 Νοεμβρίου 2017 και ώρες 17:00 – 21:00.

Τόπος υλοποίησης: ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου (Α. Παπανδρέου 2 & Κατσαντώνη, Ελευθέριο Κορδελιό Θεσσαλονίκης).

Απευθύνεται: Σε 50 εκπαιδευτικούς Α) που υπηρετούν σε Σχολεία των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, Β) που είναι μέλη της ΠΕΕΚΠΕ.

Πρόγραμμα σεμιναρίου: Το πρόγραμμα του σεμιναρίου διαμορφώνεται ως εξής:

Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2017

17:00 – 17:10   Προσέλευση – Εγγραφές
17.10 – 17.20Προγράμματα, δίκτυο και δράσεις του ΚΠΕ Ελευθ. Κορδελιού & Βερτίσκου.

Χρυσούλα Αθανασίου, Υπεύθυνη του ΚΠΕ

17.20 – 17.30Δράσεις της ΠΕΕΚΠΕ

Κώστας Στυλιάδης Πρόεδρος του Παραρτήματος ΠΕΕΚΠΕ Κεν. Μακεδονίας

17.30 – 17:45Εισαγωγή – Κινηματογραφική παιδεία στο σχολείο