Διοργάνωση ημερίδας με θέμα: «Θεσσαλονίκη 1917. Η φωτιά που γέννησε μια πόλη»

Το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Π. Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης και το Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών, σας προσκαλούν στην επιμορφωτική ημερίδα που συνδιοργανώνουν στο πλαίσιο του τοπικού περιβαλλοντικού θεματικού δικτύου με θέμα: «Αειφορική διαχείριση των μνημείων της Θεσσαλονίκης».

Σκοπός της ημερίδας είναι να παρουσιαστεί μια εναλλακτική πρόταση για την υλοποίηση προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης που αφορούν στο αστικό περιβάλλον, την αειφορία και τη βιωσιμότητα της πόλης.

Κατά τη διάρκεια της ημερίδας θα προβληθεί ντοκιμαντέρ με θέμα: «Θεσσαλονίκη 1917. Η φωτιά που γέννησε μια πόλη», σε σκηνοθεσία του Γρηγόρη Βαρδαρινού. Το ντοκιμαντέρ αποτελεί το χρονικό της καταστροφής και της αναγέννησης της πόλης μας μετά την πυρκαγιά του 1917 και περιέχει φωτογραφικό υλικό, γραπτές μαρτυρίες-συνεντεύξεις ιστορικών, ερευνητών, με την πλήρη χαρτογράφηση της κοινωνίας, της εποχής και του νέου σχεδιασμού της Θεσσαλονίκης (σχέδιο Εμπράρ).

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στις 16 Οκτωβρίου 2017 ώρα 18.00, στο Αμφιθέατρο του Πατριαρχικού Ιδρύματος Πατερικών Μελετών, Επταπυργίου 64.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να την παρακολουθήσουν παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στο Γραφείο Περιβαλλοντικής στο τηλέφωνο 2310587545 ή να στείλουν ηλεκτρονικά συμπληρωμένη αίτηση στο yperival@dide-v.thess.sch.gr.

Συνεργαζόμενοι φορείς:

• Ιερά Πατριαρχική και Σταυροπηγιακή Μονή Βλατάδων
  • Πατριαρχικό Ίδρυμα Πατερικών Μελετών
  • Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης
  • Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ΔΔΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης
  • Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ΠΔΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης

Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2017

«Θεσσαλονίκη 1917. Η φωτιά που γέννησε μια πόλη»

18.00: Έναρξη – χαιρετισμοί

18.10: Εισαγωγικό σημείωμα. Το περιεχόμενο και οι εκδηλώσεις του τοπικού θεματικού περιβαλλοντικού δικτύου με τίτλο: «Αειφορική διαχείριση των μνημείων της Θεσσαλονίκης».

Δέσποινα Μιχελάκη, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης, Θεολόγος

18.15: Παρουσίαση περιβαλλοντικού προγράμματος με θέμα: « Η Θεσσαλονίκη εντός και εκτός των τειχών» 2ο Γυμνάσιο Σταυρούπολης.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Σ. Σιγουρτζίδου, Σ. Παυλή

18.20: Εναλλακτικές προτάσεις για τα προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στο αστικό περιβάλλον, την αειφορία και τη βιωσιμότητα μιας πόλης.

Ζήσης Αγγελίδης, Σχολικός Σύμβουλος Φυσικών Επιστημών

18.25: Προλογικό σημείωμα για την ταινία-ντοκιμαντέρ με θέμα: «Θεσσαλονίκη 1917. Η φωτιά που γέννησε μια πόλη» σε σχέση με τη λειτουργία του δικτύου – παρουσίαση του σκηνοθέτη Γρηγόρη Βαρδαρινού.

Βασιλική Ιππέκη, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Π.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης, Νηπιαγωγός

18.30: Προβολή ταινίας-ντοκιμαντέρ

«Θεσσαλονίκη 1917. Η φωτιά που γέννησε μια πόλη» σε σκηνοθεσία του Γρηγόρη Βαρδαρινού

19.30: Σχόλια, συζήτηση. Γρηγόρης Βαρδαρινός, σκηνοθέτης.

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Επιμορφωτική ημερίδα με θέμα

«Θεσσαλονίκη 1917. Η φωτιά που γέννησε μια πόλη»

Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2017