Τηγανέλαιο: όλοι συλλέγουμε, όλοι ωφελούμαστε

images τηγανελαια
Προς:
Σχολικές μονάδες
Δήμου Παύλου Μελά

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου συνεργάζεται με τον Δήμο Παύλου Μελά και συγκεκριμένα την Αντιδημαρχία Πρασίνου, Ανακύκλωσης, Περιβάλλοντος και την Αντιδημαρχία Παιδείας, υποστηρίζοντας εκπαιδευτικά την προσπάθεια του Δήμου για συλλογή τηγανελαίων και μετατροπή τους σε βιοκαύσιμο.
Τα τηγανέλαια, αποτελούν έναν ρύπο που αν διατεθεί με ακατάλληλο τρόπο (ο συνήθης τρόπος, η απόρριψή τους δηλαδή στην αποχέτευση είναι ακατάλληλος) προκαλεί σοβαρές περιβαλλοντικές επιπτώσεις. Αν όμως ανακυκλωθεί, μπορεί να παραχθεί σχεδόν ισόποση ποσότητα βιοκαυσίμου εξαιρετικής ποιότητας. Το βιοκαύσιμο αυτό με τη σειρά του μπορεί να αντικαταστήσει ένα συμβατικό καύσιμο όπως π.χ. το πετρέλαιο σε χρήσεις όπως για παράδειγμα η θέρμανση ή η κίνηση οχημάτων.
Καλούμε λοιπόν τις σχολικές μονάδες του Δήμου να συμμετέχουν στο Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο «Τηγανέλαιο: όλοι συλλέγουμε, όλοι ωφελούμαστε». Σκοπός του Δικτύου είναι:
– η προώθηση της συλλογής και ανακύκλωσης τηγανελαίων στον Δήμο Παύλου Μελά, στο πλαίσιο της δράσης του ΚΠΕ για ευαισθητοποίηση των κατοίκων προς την κατεύθυνση της μείωσης των απορριμμάτων και της απόθεσής τους με τρόπους όσο το δυνατόν λιγότερο επιζήμιων για το περιβάλλον
– η υποστήριξη των εκπαιδευτικών που θα αναλάβουν σχετικές δράσεις,
– η συνεργασία των σχολείων μέσω της ανταλλαγής πρακτικών και εμπειριών και
– η παρουσίαση των εργασιών και δράσεων που θα πραγματοποιηθούν, σε μια κοινή εκδήλωση στο τέλος της σχολικής χρονιάς.
Η συμμετοχή των σχολείων στο Δίκτυο περιλαμβάνει την ανάληψη από μέρους των εκπαιδευτικών της σχολικής μονάδας δραστηριοτήτων ενημέρωσης – εκπαίδευσης των μαθητών. Οι δραστηριοποίηση κάθε σχολείου μπορεί να διαβαθμιστεί:
α) από την απλή ενημέρωση των μαθητών σχετικά με τη δράση συλλογής τηγανελαίων και το νόημα της συμμετοχής τους σε αυτήν,
β) στην υλοποίηση στοχευμένων εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων
γ) μέχρι και την υλοποίηση σχετικού προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.
Στο πλαίσιο του Τοπικού Δικτύου το ΚΠΕ θα υποστηρίξει τους εκπαιδευτικούς που θα αναλάβουν σχετικές εκπαιδευτικές δραστηριότητες με:
• Ενημέρωση για το θέμα (επιπτώσεις απόρριψης τηγανελαίων στο περιβάλλον, μετατροπή τηγανελαίων σε βιοκαύσιμα, άλλες χρήσεις τηγανελαίων, κατηγορίες βιοκαυσίμων κ.ά.)
• Επιμόρφωση στην υλοποίηση προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (συστημική προσέγγιση) σε συνεργασία με τους Υπεύθυνους Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Αγωγής Υγείας των Δ/νσεων Εκπ/σης Δυτικής Θεσσαλονίκης.
• Εκπαιδευτικό υλικό με εκπαιδευτικές δραστηριότητες που μπορούν να ενταχθούν σε προγράμματα που σχετίζονται θεματικά με την διαχείριση απορριμμάτων, την ενέργεια και τα βιοκαύσιμα και την διατροφή.
Οι παραπάνω πτυχές του προγράμματος θα μπορούσαν να αποτελέσουν αντικείμενο και Ερευνητικών Εργασιών μαθητών της Α΄ και Β΄ τάξης λυκείων του Δήμου στο πλαίσιο του σχετικού μαθήματος.
• Ενημέρωση μέσω της ιστοσελίδας και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης του ΚΠΕ με χρήσιμες σχετικές πληροφορίες και εξελίξεις
• Διοργάνωση εκδήλωσης σε συνεργασία με το Δήμο στο τέλος της σχολικής χρονιάς, στην οποία θα παρουσιαστούν τα αποτελέσματα του προγράμματος, η συμβολή των σχολείων και των κατοίκων στο πρόγραμμα και εργασίες μαθητικών ομάδων και θα βραβευτούν οι μαθητές και εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν.
Παράλληλα, μπορούν να προγραμματιστούν σε συνεργασία με τον Δήμο Παύλου Μελά ενημερωτικές εκδηλώσεις για την προβολή του προγράμματος και την ενημέρωση εκπαιδευτικών, γονέων και πολιτών.
Σας καλούμε να ενημερώσετε το σύλλογο διδασκόντων και τη σχολική κοινότητα και να δηλώσετε τη συμμετοχή του σχολείου σας στο Τοπικό Δίκτυο συμπληρώνοντας τη συνημμένη και αποστέλλοντας την στο e-mail kpe@kpe-thess.gr μέχρι τις 20 Οκτωβρίου 2014. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί στη συνέχεια θα προσκληθούν από το ΚΠΕ και τον Δήμο, στην πρώτη συνάντηση για να ενημερωθούν εκτενώς, να ανταλλάξουν απόψεις και να σχεδιάσουν τις δράσεις τους.
Σημειώνουμε ότι η αίτηση αυτή για συμμετοχή στο τοπικό δίκτυο, δεν υποκαθιστά την υποβολή σχεδίου υλοποίησης προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης που όπως προβλέπεται από την σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου πρέπει να κατατεθεί στην τοπική διεύθυνση εκπαίδευσης. Ωστόσο, προτείνουμε στα σχολεία που θα συμμετάσχουν με υλοποίηση προγράμματος στο τοπικό δίκτυο, να το υποβάλλουν στην τοπική διεύθυνση εκπαίδευσης και ως σχέδιο προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.

Ευελπιστούμε σε μια δημιουργική και ευχάριστη συνεργασία.

Με εκτίμηση,
εκ μέρους της παιδαγωγικής ομάδας

Χρυσούλα Αθανασίου
Υπεύθυνη του ΚΠΕ