Επισκέψεις σχολείων στα Κ.Π.Ε.

Με τελική προθεσμία την Τρίτη 13 Ιανουαρίου 2015 ξεκίνησε από σήμερα η υποβολή αιτήσεων των σχολείων που επιθυμούν οι μαθητές τους να επισκεφθούν ένα Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και να υλοποιήσουν ημερήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Περιληπτικά επισημαίνουμε τα σημαντικότερα σημεία της εγκυκλίου:

1. Η αίτηση υποβάλλεται από έναν επιμορφωμένο στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση εκπαιδευτικό. Ο τύπος της αίτησης επισυνάπτεται στο έγγραφο.

2. Βασική προϋπόθεση είναι η προηγούμενη επιμόρφωση τουλάχιστον ενός εκπαιδευτικού από την ομάδα των εκπαιδευτικών-συνοδών στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση.

3. Επιπλέον, προϋπόθεση για την εκπαιδευτική επίσκεψη εκπαιδευτικών με τους μαθητές τους στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) είναι η εκπόνηση εγκεκριμένου Περιβαλλοντικού Προγράμματος.

4. Κάθε σχολείο, για κάθε πρόγραμμα που εκπονεί, έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση επίσκεψης σε δύο ΚΠΕ, ένα εντός εμβέλειας και ένα εκτός εμβέλειας. Οι εμβέλειες περιγράφονται στο έγγραφο 154927/Γ7/7-12-2010.

5. Όλες οι αιτήσεις για τα ΚΠΕ θα γίνονται μέσω των Yπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης μέχρι τις 13-1-2015.

Διαβάστε εδώ ολόκληρη την εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ.