Περιβαλλοντικό Μονοπάτι σε Ανατολική Μακεδονία και Θράκη

κατάλογος

Το Τμήμα Περιβαλλοντικής Αγωγής της Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τον Όμιλο «οι Φίλοι της Φύσης», διοργανώνει διήμερο Περιβαλλοντικό Μονοπάτι στην Ανατολική Μακεδονία και Θράκη στις 31-01-2015 και 1-02-2015.
Σκοπός της δράσης, η γνωριμία με τα δάση της Ροδόπης, με τα Πέτρινα Μονοπάτια και Τοξωτά Γεφύρια του χτες, με τα Πομακοχώρια, αλλά και η δυνατότητα πολλών υπαίθριων δραστηριοτήτων για περαιτέρω γνώση της περιοχής μέσα από βιωματική προσέγγιση.

Το πρόγραμμα έχει ως ακολούθως:
Σάββατο 31 Ιανουαρίου
8:00 Αναχώρηση από τη Θεσσαλονίκη – Δ.Δ.Ε. Δυτ. Θεσ/νίκης Κολοκοτρώνη 22
11:00 Στενά του Νέστου (Τοξότες) πεζοπορία 30΄στο παραποτάμιο μονοπάτι και ενημέρωση για το οικοσύστημα του αισθητικού δάσους
14:00 Άβδηρα – Βιστωνίδα Ενημέρωση από τον Φορέα Διαχείρισης της περιοχής
17:00 Άφιξη στην Ξάνθη – Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο
20:00 Περιήγηση στην Παλιά Πόλη της Ξάνθης
21:00 Φαγητό

Κυριακή 1 Φεβρουαρίου
9:30 Αναχώρηση από το ξενοδοχείο
10.30 Πομακοχώρια – ενημέρωση για την παραδοσιακή αρχιτεκτονική των σπιτιών και τον ιδιαίτερο πολιτισμό των Πομάκων
12.30 Επιστροφή μέσω Παρανεστίου – Επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας
16:00 Μεσημεριανό φαγητό
20:30 Άφιξη στη Θεσσαλονίκη

Το παραπάνω πρόγραμμα αναμένεται να εφαρμοστεί όπως ανακοινώνεται ή να γίνουν αλλαγές που θα προκύψουν από τις καιρικές συνθήκες ή τις χρονικές δεσμεύσεις.
Το κόστος συμμετοχής είναι 35 ευρώ και περιλαμβάνει μετακίνηση, διαμονή και φαγητό.
Για τους εκπαιδευτικούς που συμμετέχουν απαιτείται κατάλληλος εξοπλισμός (αδιάβροχα αναπαυτικά παπούτσια, προστασία από τον ήλιο ή το κρύο).

Παιδαγωγικά Υπεύθυνος της δράσης ο Δρ. Μυλωνάς Δ. Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ09.

Δηλώσεις συμμετοχής στο τηλέφωνο του Γραφείου Π.Ε. 2310587545 ως τις 27 Ιανουαρίου.
Παρακαλούμε να ενημερωθούν οι συνάδελφοι του σχολείου σας που εκπονούν Προγράμματα Περιβαλλοντικής Αγωγής.