ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ: ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

ateithΤο Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δ. Δ. Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης σας ενημερώνει για τη συνδιοργάνωση με την Επιτροπή Περιβάλλοντος του ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης Σεμιναρίου με θέμα: «Καλύτερη Περιβαλλοντική Δράση 2015-2016», που αφορά στην υποστήριξη των προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και στη διάκρισή τους με επαίνους και βραβεία ανάλογα με τον τρόπο υλοποίησής τους.
Το σεμινάριο ορίζεται για την Τετάρτη 7 Οκτωβρίου 2015 ώρες 10.00-14.00 στο Νέο Αμφιθέατρο της ΣΕΥΠ του ΑΤΕΙΘ.
Οι κατά περιεχόμενο θεματικοί άξονες του σεμιναρίου έχουν ως ακολούθως:
• Ορισμός του κεντρικού θέματος του Διαγωνισμού του ΑΤΕΙΘ «Καλύτερη Περιβαλλοντική Δράση 2015-2016» από κοινού με τους καθηγητές Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης που εκπονούν προγράμματα Π.Ε.
• Οργάνωση σε συνεργασία με το Γραφείο Π.Ε. ημερίδων στα σχολεία Δυτικής Θεσσαλονίκης με ομιλητές του εκπαιδευτικού προσωπικού του ΑΤΕΙΘ σχετικά με τη θεματική ενότητα Αειφόρος Ανάπτυξη – Βιωσιμότητα που αφορά στις βιωματικές δράσεις.
• Ανάπτυξη συνεργασίας της Επιτροπής Περιβάλλοντος του ΑΤΕΙΘ με τις Σχολικές Μονάδες της περιοχής Σίνδου, Καλοχωρίου, Χαλάστρας, της ευρύτερης περιοχής του Δέλτα για την ανάπτυξη προγραμμάτων Π.Ε καθώς και την ευαισθητοποίηση των μαθητών για το φυσικό και αστικό περιβάλλον της συγκεκριμένης περιοχής.
Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου θα γίνουν πιλοτικές παρουσιάσεις από την επιτροπή περιβάλλοντος του ΑΤΕΙΘ με ποικίλη θεματολογία όπως επίσης και παρουσίαση βραβευμένων προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.
Δηλώσεις συμμετοχής μέχρι τη Τρίτη 6 Οκτωβρίου, στο τηλέφωνο του Γραφείου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 2310587545.
Ευχαριστούμε τη θεραπευτική κοινότητα «Ιθάκη» για τη συμμετοχή στο σεμινάριο.
Παιδαγωγικά Υπεύθυνος της δράσης για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση ο Σχολικός Σύμβουλος Ζ. Αγγελίδης.

nav_titler
Πατήστε εδώ για να δείτε το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

7 Οκτωβρίου 2015