Διαγωνισμός: καλύτερη περιβαλλοντική δράση 2015-16

ateith - ΑντίγραφοΤο Τμήμα Περιβαλλοντικής Αγωγής της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης σας ενημερώνει ότι η Επιτροπή Περιβάλλοντος του Α.Τ.Ε.Ι Θεσσαλονίκης διοργανώνει και φέτος το διαγωνισμό με θέμα:

«Η Καλύτερη Περιβαλλοντική Δράση 2015-16»

Η βράβευση των σχολείων θα γίνει στις 8 Ιουνίου 2016 στο Αμφιθέατρο του ΑΤΕΙΘ. Εκτός από τα βραβευμένα σχολεία όλα τα συμμετέχοντα θα λάβουν Έπαινο Συμμετοχής.
Τα σχολεία της Διεύθυνσής μας που βραβεύτηκαν τις προηγούμενες χρονιές είναι το Διαπολιτισμικό ΓΕΛ Ευόσμου, το Γυμνάσιο Εγνατίας, το Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Νεάπολης Θεσσαλονίκης, το 1ο ΕΠΑΛ Σταυρού και το 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου, που συμμετείχαν στο διαγωνισμό, με τα εγκεκριμένα από την επιτροπή σχολικών δραστηριοτήτων της Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.
Οι αιτήσεις θα γίνονται δεκτές ως τις 31 Ιανουαρίου 2016, στην ηλεκτρονική διεύθυνση bena@gen.tei.the.gr. Πληροφορίες στα τηλέφωνα του Α.Τ.Ε.Ι.Θ. 2310013308 και 2310013300.
Επισυνάπτουμε την αίτηση συμμετοχής και τα κριτήρια επιλογής και παρακαλούμε για την άμεση ενημέρωση των εκπαιδευτικών του σχολείου σας που υλοποιούν προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.
Με την ευκαιρία της αναφοράς στην Επιτροπή Περιβάλλοντος σας ενημερώνουμε ότι για τη φετινή χρονιά τα σχολεία που επιλέχθηκαν να παρακολουθήσουν τις επιμορφωτικές συναντήσεις με την επιτροπή περιβάλλοντος του ΑΤΕΙΘ στο χώρο του σχολείου τους-ανεξάρτητα με το διαγωνισμό- είναι τα εξής:
• 1ο ΕΠΑΛ Σίνδου-ΕΚ Σίνδου – 10 Φεβρουαρίου 2016
• 1ο ΕΠΑΛ Νεάπολης-ΕΚ Νεάπολης – 9 Μαρτίου 2016