NOESIS: 7 Κλειδιά-Ξεκλειδώνοντας την παραγωγική διαδικασία της χώρας μας

Το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπ/σης της Δ/νσης Δ.Ε. Δυτ. Θεσσαλονίκης διοργανώνει σε συνεργασία με το Κέντρο Επιστημών και Διάδοσης Τεχνολογίας (NOESIS) και τη Δ/νση Π.Ε. Δυτ. Θεσσαλονίκης, επιμορφωτική συνάντηση Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα:
«Τα 7 κλειδιά-Ξεκλειδώνοντας την παραγωγική διαδικασία της χώρας μας»

το Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2016 και ώρες 12.00΄-13.30’ μμ στο Κέντρο Επιστημών και Διάδοσης της Τεχνολογίας Noesis.

Σκοπός της συνάντησης είναι η επαφή και γνωριμία των συμμετεχόντων με το περιβαλλοντικού περιεχομένου εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα 7 κλειδιά» το οποίο θα φιλοξενείται στο ΝΟΗΣΙΣ και η απόκτηση βασικών γνώσεων σε σχέση με άξονες της παραγωγικής διαδικασίας της χώρας μας, ως κομμάτι του ανθρωπογενούς περιβάλλοντος.

Πρόκειται για ένα πρωτότυπο διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, που επιδιώκει να ξεκλειδώσει μυστικά της παραγωγικής ιστορίας της χώρας μας. Συνδυάζει παιχνίδια γνώσεων και νέες τεχνολογίες, βοηθώντας τα παιδιά να καταλάβουν, μέσα από το παιχνίδι, διαδικασίες και μηχανισμούς του τεχνικού πολιτισμού. Οι συμμετέχοντες έρχονται σε επαφή με βασικές πρώτες ύλες, όπως το λάδι, το μετάξι, το μάρμαρο και, σταδιακά, αντιλαμβάνονται τις χρήσεις αλλά και τη σημασία τους μέσα από μια έξυπνη διαδρομή με πολλά «εμπόδια» – γρίφους, αινίγματα, πειράματα.

Πώς μπορούμε με ένα αμύγδαλο να βάψουμε ένα κομμάτι ύφασμα; Ποιο είναι το σκληρότερο υλικό στη φύση; Πώς η τριβή καθορίζει τη χρησιμότητα διαφορετικών υλικών; Ποιες είναι οι πηγές ενέργειας που βοηθούν στην παραγωγική διαδικασία; Αυτά είναι μόνον μερικά από τα ερωτήματα που αναζητούν απαντήσεις οι οποίες εμπεριέχουν και τις λέξεις – κλειδιά που θα οδηγήσουν στη σωτηρία της Λίμνης Στυμφαλίας!
Η επιμορφωτική συνάντηση απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς, που υλοποιούν εγκεκριμένο πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης το τρέχον σχολικό έτος και κατά προτεραιότητα με μαθητές του Γυμνασίου.
Στους συμμετέχοντες θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.
Οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν παρακαλούνται να συμπληρώσουν και να αποστείλουν την συνημμένη αίτηση στο: yperival@dide-v.thess.sch.gr μέχρι την Τετάρτη 20 Ιανουαρίου.