Σεμινάριο: Δικτυακή υποδομή σχολείων. 2017

Εμείς, στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ Δ. Θεσσαλονίκης, αντιλαμβανόμενοι την ανάγκη για επιμόρφωση πάνω στο θέμα “Δικτυακή Υποδομή Σχολικής Μονάδας” και με δεδομένο ότι το “Στηρίζω” είναι σε παύση προσωρινά, διοργανώνουμε το σεμινάριο με θέμα:

Δικτυακή υποδομή σχολείων. Περιγραφή, προβλήματα, λύσεις.

Το σεμινάριο είναι επανάληψη του περσινού σεμιναρίου. Μπορεί να το παρακολουθήσει όποιος θέλει ακόμα κι αν το παρακολούθησε και πέρυσι. Όμως, θα δοθεί προτεραιότητα σε νέους ενδιαφερόμενους.

Σε ποιους απευθύνεται: Το σεμινάριο ξεκινά από την αρχή πάνω στο θέμα Τεχνική Στήριξη Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου. Δεν προϋποθέτει τίποτα γνωστό. Συζητά τα πάντα σχετικά με την υποδομή του ΠΣΔ. Στο τέλος του σεμιναρίου ο εκπαιδευόμενος θε έχει λύσει απορίες γιατί και πώς. Επίσης θα συζητηθούν καλές πρακτικές που απορρέουν από την γνώση και την τεχνική εμπειρία των στελεχών του ΚΕΠΛΗΝΕΤ.

Διάρκεια σεμιναρίου: 12:00 -.

Εισηγητής του σεμιναρίου: ο κος Μαβίδης Απόστολος, Τεχνικός Υπεύθυνος του ΚΕΠΛΗΝΕΤ.

Ημερομηνία σεμιναρίου: Τετάρτη 1 Μαρτίου 2017. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Χώρος υλοποίησης: Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ. Θεσσαλονίκης, 2ος όροφος.

Ώρα έναρξης: 12:00μμ

Θεματολογία: Το σεμινάριο αποτελείται από 4 μέρη:

Ενότητα 1

• Δικτυακή υποδομή σχολείων: ποιες είναι οι συσκευές που φέρνουν το Ίντερνετ στο σχολείο.
  • Γενική δομή διασύνδεσης με το ΠΣΔ:
  • Δικτυακές συσκευές και σύνδεσή τους: Πώς συνδέονται μεταξύ τους για να έχει Ιντερνετ η σχολική μονάδα

Η εισήγηση στην ενότητα αυτή θα συνοδεύευται από επίδειξη σύνδεσης των επιμέρους συστατικών της δικτυακής υποδομής.

Ενότητα 2

• Τοπικά δίκτυα: Βασικές έννοιες. Θα καλυφθούν βασικές έννοιες δικτύων.
  • Ρυθμίσεις: Προσανατολισμένες ρυθμίσεις στις απαιτήσεις της σχολικής πραγματικότητας

Η εισήγηση στην ενότητα αυτή θα συνοδεύευται από επίδειξη ρυθμίσεων των καρτών δικτύου, του ρούτερ και, γενικά, των επιμέρους συστατικών της δικτυακής υποδομής.

Ενότητα 3:

• Ασύρματα δίκτυα: Μοίρασμα Ιντερνετ στο σχολικό χώρο
  • Ρυθμίσεις ασύρματων συσκευών: Ρυθμίσεις για την παροχή Ιντερνετ στο σχολικό χώρο

Η εισήγηση στην ενότητα αυτή θα συνοδεύεται από επίδειξη ρύθμισης ασύρματου ρούτερ σαν κύριο και σαν hot spot.

Ενότητα 4:

• Προβλήματα και αντιμετώπιση.

Στην ενότητα αυτή θα παρουσιαστούν βασικά προβλήματα Ίντερνετ που είναι συνήθη σε μια σχολική μονάδα καθώς και ενέργειες που μπορούν να γίνουν από έναν μη-ειδικό για την επίλυσή τους.

Η διάλεξη θα αναρτηθεί και θα είναι διαθέσιμη στους εκπαιδευτικούς.

Αγαπητοί φίλοι οι αιτήσεις έχουν ξεπέρασε τη χωρητικότητα της αίθουσας! Σταματάμε εδώ και υποσχόμαστε να το ξανακάνουμε.

Ευχαριστούμε!