ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2015 – 2016

ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΟΨΗ

Έτσι πολεμήσαμε το 1940-41Απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης

ΕΚΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΦΙΑ ΒΕΜΠΟ

Έκθεση οικογενειακών κειμηλίων

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2015 – 2016

Αξιότιμοι κκ. Διευθυντές και Διευθύντριες,

Μέλη της Εκπαιδευτικής Κοινότητας,

Επικοινωνούμε μαζί σας για να σας ευχαριστήσουμε για τον τρόπο με τον οποίο αγκαλιάσατε το Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και τη σχολική χρονιά 2014 -15 αλλά και για να σας ενημερώσουμε για τα νέα μας εκπαιδευτικά προγράμματα που σχεδιάσαμε με την υποστήριξη εξειδικευμένων συνεργατών για τη σχολική χρονιά 2015 – 2016.

Νοιώθουμε την ανάγκη αρχικά να επισημάνουμε την θερμή ανταπόκριση και ενεργή συμμετοχή την οποία δείξατε με τις συνεχείς επισκέψεις σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης (33.000 μαθητές την σχολική χρονιά 2014 – 2015). Είναι χαρακτηριστικό ότι κατά το προηγούμενο σχολικό έτος, χάρη στο ενδιαφέρον σας, περισσότερα από 450 σχολεία από όλες τις πόλεις της Ελλάδας, φιλοξενήθηκαν στους χώρους και τις εκθέσεις του Πολεμικού Μουσείου, ενώ το σύνολο των ξεναγήσεων που πραγματοποιήθηκαν στις μόνιμες συλλογές του Μουσείου ξεπέρασε τις 1.800.

Φέτος, οι εκπαιδευτικές δράσεις του Μουσείου εμπλουτίζονται ακόμα περισσότερο και καλύπτουν μία μεγάλη γκάμα δραστηριοτήτων με ποικίλες θεματικές, όπως παραδοσιακές αλλά και σύγχρονες παραστάσεις θεάτρου σκιών, βιντεοπροβολές για την ιστορία της αεροπλοΐας και εκπαιδευτικά βιωματικά προγράμματα για τα ανθρώπινα δικαιώματα και την ειρήνη.

Τέλος, σας ζητώ να ενισχύσουμε την αμφίδρομη επικοινωνία μας μέσα από την οποία προκύπτουν νέες δημιουργικές ιδέες προς υλοποίηση. Στο πλαίσιο αυτό, σας προτείνω να επισκέπτεστε συστηματικά την ιστοσελίδα του Πολεμικού Μουσείου τόσο στο Διαδίκτυο όσο και στο Facebook για να ενημερώνεστε για τα τελευταία νέα.

Κλείνοντας θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι το Πολεμικό Μουσείο ταυτόχρονα με τις ανωτέρω παράλληλες δράσεις, προσφέρει συνεκτικές ξεναγήσεις στις ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες μόνιμες

ιδιωτικές συλλογές, οι οποίες αριθμούν πλέον 9 θεματικές ενότητες με πάνω από 10.000 κειμήλια και καλύπτουν το μεγαλύτερο μέρος της Νεότερης Ελληνικής Ιστορίας από την Προ-Επαναστατική Περίοδο έως και την Τουρκική Εισβολή στην Κύπρο το 1974.

Ευχόμαστε να έχετε μια παραγωγική εκπαιδευτική χρονιά με υγεία, δύναμη και έμπνευση.

Σας περιμένουμε!

Με εκτίμηση,

Ο Διευθυντής του Πολεμικού Μουσείου Θεσσαλονίκης

Γεώργιος Φαρμάκης

Συνταγματάρχης (ΠΒ)

Εκπαιδευτικά Προγράμματα:

• Ανθρώπινα Δικαιώματα

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσουμε πως από αρχές Νοεμβρίου το Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης υποδέχεται με μεγάλη χαρά ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό βιωματικό πρόγραμμα για τα ανθρώπινα δικαιώματα και την ειρήνη για παιδιά πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με τίτλο «ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ, ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ».

Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό βιωματικό πρόγραμμα αποτελεί ένα πρόγραμμα εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων σχετικά με τα ανθρώπινα δικαιώματα και με συναφείς θεματικές. Αποτελεί μέρος ενός συνολικότερου προγράμματος εκπαίδευσης μη τυπικής μάθησης που έχει ως σκοπό την προώθηση του σεβασμού του Άλλου, της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, της αλληλεγγύης και της κριτικής ανθρωπιστικής στάσης. Οι συναντήσεις είναι σχεδιασμένες για να υλοποιηθούν σε ομάδες μαθητών των 10 έως 30 ατόμων και ηλικίας 12 έως 18 χρονών

• Θέατρο Σκιών

Την περασμένη σχολική χρονιά, οι παραστάσεις του Καραγκιόζη αγκαλιάστηκαν με αγάπη απ’ όλα τα σχολεία της Θεσσαλονίκης και της περιφέρειας. Καθημερινά, εκατοντάδες παιδιά παρακολούθησαν, διασκέδασαν, επιμορφώθηκαν μέσα από τις περιπέτειες του Έλληνα ήρωα που έχει μεγαλώσει γενιές και γενιές.

Από την καινούργια σχολική χρονιά, ο Καραγκιόζης θα συνεχίζει να πρωταγωνιστεί στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με δύο αξιόλογες ομάδες Θεάτρου Σκιών, αυτή του Χρήστου Στανίση και αυτή της Ομάδας Σκιάς Όναρ, παρουσιάζοντας τόσο παραδοσιακές παραστάσεις όσο και παραστάσεις προσαρμοσμένες στο παρόν, με εκπαιδευτικό και ψυχαγωγικό χαρακτήρα. Στις παραδοσιακές παραστάσεις συγκαταλέγεται η παράσταση

Ο Καραγκιόζης στην Αλβανία, μιλώντας για τους αγώνες των Ελλήνων στο έπος του ’40, αλλά και η παράσταση Τα κάλαντα του Καραγκιόζη, παρουσιάζοντας τις χριστουγεννιάτικες περιπέτειες του ήρωα. Στις παραστάσεις προσαρμοσμένες στο παρόν συγκαταλέγονται η παράσταση

Κολλητηροφιλαράκια με θεματική τον παιδικό εκφοβισμό και η παράσταση Το σκουπιδοτερατάκι του Καραγκιόζη με θεματική ενότητα για την ανακύκλωση. Οι παραστάσεις απευθύνονται σε παιδιά προσχολικής, πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (νηπιαγωγείου έως γυμνασίου) καθώς προσαρμόζονται για κάθε ηλικία.

• Η Ιστορία της Αεροπλοΐας

Ένα ακόμα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για το οποίο είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι που συμπεριλήφθηκε από την προηγούμενη χρονιά στις εκπαιδευτικές μας δράσεις και ενθουσίασε μικρούς και μεγάλους είναι η στερεοσκοπική ταινία (3D) για την ιστορία της αεροπλοΐας που θα σας ταξιδέψει «Πέρα από τους Ουρανούς». Η εκπαίδευση και η ψυχαγωγία συναντά τη τεχνολογία στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης. Μια ταινία 3D «για το όνειρο του να πετάς, να κατορθώνεις το αδύνατο, ενάντια στην ανθρώπινη φύση». Μικροί και μεγάλοι θα έχουν την ευκαιρία, και φέτος, να ζήσουν την ιστορία της αεροπλοΐας από την αρχαιότητα έως σήμερα

www.warmuseumthessaloniki.com

Email: warmuseumthessaloniki@yahoo.gr