Εκπαιδευτικά Προγράμματα του ANEL Honey Park

o-xoros-tou-honeypark

Κύριοι-ες,

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας προσκαλέσουμε στο , σε μία μοναδική επίσκεψη με τους μαθητές σας. Για κρατήσεις παρακαλώ επικοινωνήστε στο 2392 072786 ή στο info@honeypark.gr.

Γιατί να έρθω;

Σε 17 km από το κέντρο τις Θεσσαλονίκης, βρίσκεται το μοναδικό στην Ελλάδα πάρκο αφιερωμένο στην μέλισσα και την μελισσοκομία. Οι μαθητές μπορούν να περιηγηθούν και να διερευνήσουν τη σύνδεση των φυτών με τις μέλισσες και άλλους επικονιαστές και να ευαισθητοποιηθούν μέσα από διερευνητικές δραστηριότητες. Στόχος μας είναι «Η ανάδειξη της σημαντικότητας της μέλισσας για το περιβάλλον και την ζωή του ανθρώπου και η γνωριμία με την μελισσοκομία στην Ελλάδα».

Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές θα δουν και θα μάθουν

• Την σημαντικότητα της μέλισσας στην ζωή του ανθρώπου
  • Την πρακτική της μελισσοκομίας και τα εργαλεία του μελισσοκόμου
  • Τα προϊόντα της μέλισσας

Το πρόγραμμα εξυπηρετεί τα διαθεματικά / διεπιστημονικά σχέδια εργασίας (project) που εκπονούνται στα σχολεία αλλά και τις εκπαιδευτικές εκδρομές.

Ηλικίες

Το πρόγραμμα μπορεί να προσαρμοστεί για όλα τα παιδιά και τους νέους: από τον παιδικό σταθμό και το νηπιαγωγείο έως το Λύκειο και ΕΠΑΛ, Α-ΤΕΙ και ΑΕΙ. Δωρεάν προπαρασκευαστική επίσκεψη για τους εκπαιδευτικούς που θέλουν να οργανώσουν μία σχολική επίσκεψη.

Το πρόγραμμα έχει διάρκεια 1-2 ώρες και περιλαμβάνει:

Ερμηνεία και χώροςΔιάρκεια (min)
ΞενάγησηΕισαγωγή: η αναπαραγωγή των φυτών (στο εργαστήρι)10
Η μέλισσα (Κιόσκι 1)10
Τα προϊόντα (Κιόσκι 2)10
Ο εξοπλισμός του μελισσοκόμου (Κιόσκι 3)10
Η δοκιμή (Κιόσκι 4)20
Επιπλέον δράσεις (επιλογή)Ζωγραφική στην κυψέλη, Χειροτεχνία με αρωματικά φυτά, Face painting κ.ά. (στο εργαστήρι)60
Σύνολο120

• Ξενάγηση στο διαδραστικό honey park
  • Πρωτότυπες δραστηριότητες (εμπειρικές, διαθεματικές και βιωματικές) και εργαστήρια
  • Επίσκεψη σε μελισσοκομείο επίδειξης για την παρακολούθηση εργασιών των μελισσοκόμων
  • Παρακολούθηση του εσωτερικού της κυψέλης
  • Εξοπλισμός για την πραγματοποίηση των δραστηριοτήτων
  • Δωρεάν συμμετοχή εκπαιδευτικών
  • Χώρος για τις αποσκευές των μαθητών
  • Ειδικά διαμορφωμένοι υπαίθριοι χώροι για φαγητό
  • Γνωριμία με μοναδικά προϊόντα στο κατάστημα μας
  • Κέρασμα γιαούρτι με μέλι

Το κόστος της επίσκεψης είναι 1,5 €/ μαθητή και υπάρχει η δυνατότητα 5 δωρεάν εισιτηρίων σε μαθητές που αντιμετωπίζουν οικονομικό πρόβλημα. Επιπλέον δραστηριότητες (δημιουργία κεριών, θεραπευτικών ελαίων, σαπουνιών, δραστηριότητες με αιθέρια έλαια και αρωματικά φυτά) έχουν επιπλέον 1 € χρέωση (συνολικό κόστος 2,5 €/ ανά μαθητή).

Like us on facebook!

Με εκτίμηση,