Θερινό σχολείο 2016

Σας ενημερώνουμε ότι το Γραφείο Περιβαλλοντικής Αγωγής της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης διοργανώνει σε συνεργασία με το Δήμο Βόλβης, το Φορέα Διαχείρισης Λιμνών Κορώνειας Βόλβης, το ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού Βερτίσκου, το ΚΠΕ Κιλκίς και την Ιερά Μητρόπολη Λαγκαδά Λητής και Ρεντίνης, πρόγραμμα «Θερινού Σχολείου» για τις 24, 25 και 26 Ιουνίου 2016 και καλεί εκπαιδευτικούς και μαθητές των ομάδων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  των σχολείων της Διεύθυνσής μας να δηλώσουν συμμετοχή. (Ως πέντε μαθητές και δύο εκπαιδευτικοί από κάθε σχολική μονάδα).

Θα προτιμηθούν τα σχολεία που δηλώνουν συμμετοχή για πρώτη φορά για να δοθεί η ευκαιρία σε νέους μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Το πρόγραμμα υποστηρίζεται εθελοντικά από τον ΄Ομιλο «Οι φίλοι της Φύσης» και περιλαμβάνει:

• Υλοποίηση Προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Αγωγής στα λουτρά της Ν. Απολλωνίας,, στους παραλίμνιους οικισμούς Κορώνειας – Βόλβης και σε ενδιαφέροντα σημεία της γύρω περιοχής Ασπροβάλτα, Ρεντίνα, Σταυρός, Ολυμπιάδα – Ενημέρωση από ειδικούς και βιωματικά εργαστήρια.
  • Διαμονή και διατροφή για εκπαιδευτικούς και μαθητές στην συμβολική τιμή των 10 ευρώ.
  • Μετακινήσεις και ξεναγήσεις σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους της περιοχής χωρίς οικονομική επιβάρυνση.