Σεμινάριο στο Κ.Π.Ε. Ελευθερίου Κορδελιού Βερτίσκου με τίτλο:«Περιβαλλοντική Εκπαίδευση στο σχολείο. Υποστηρικτικοί φορείς – Ερωτηματικά και νέα δεδομένα»

Το Γραφείο Περιβαλλοντικής Αγωγής της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης σας ενημερώνει σχετικά με το επιμορφωτικό σεμινάριο που διοργανώνει σε συνεργασία με το ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού-Βερτίσκου.

Το επιμορφωτικό σεμινάριο έχει τίτλο «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση στο σχολείο.  Υποστηρικτικοί φορείς – Ερωτηματικά και νέα δεδομένα» και θα υλοποιηθεί την Τρίτη 30 Οκτωβρίου 2018 από 18.30 ως 20.30 στο Κ.Π.Ε. Ελευθερίου Κορδελιού (Ανδρέα Παπανδρέου 2, Ελευθέριο Κορδελιό).

Σκοπός του σεμιναρίου:

• Η ενημέρωση των εκπαιδευτικών σχετικά με τα προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και τη λειτουργία των Κ.Π.Ε. για τη φετινή σχολική χρονιά.
  • Η παρουσίαση των φορέων συνεργασίας που αφορούν στην περιβαλλοντική εκπαίδευση και στην οργάνωση δράσεων περιβαλλοντικού περιεχομένου στο σχολείο.
  • Ο προβληματισμός για τα νέα δεδομένα που αφορούν στην περιβαλλοντική εκπαίδευση.

18.30 – 18.45: Υποδοχή

18.45 – 19.00: «Στόχοι και προοπτική της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο σχολείο». Δέσποινα Μιχελάκη Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης.

19.00 – 19.15: «Τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Κ.Π.Ε. Ελευθερίου Κορδελιού Βερτίσκου». Νικολέτα Ριφάκη, Κώστας Στυλιάδης, Γιώργος Υφαντής μέλη της Παιδαγωγικής Ομάδας του ομώνυμου ΚΠΕ.

19.15 – 20.00: Παρουσίαση φορέων συνεργασίας που αφορούν στην Π. Ε. και στην οργάνωση δράσεων περιβαλλοντικού περιεχομένου στο σχολείο.

• «Ένας περιβαλλοντικός θησαυρός στις παρυφές της Θεσσαλονίκης». Φορέας Διαχείρισης Προστατευόμενων Περιοχών Θερμαϊκού Κόλπου, Εύα Κατράνα.
  • «Εκπαιδευτικά προγράμματα στο Κέντρο Πληροφόρησης Νέας Απολλωνίας». Φορέας Διαχείρισης Κορώνειας, Βόλβης, Χαλκιδικής. Χριστίνα Γκορέζη.
  • Η περιβαλλοντική εκπαίδευση μέσα από το ψηφιακό παιχνίδι – Το παράδειγμα του Αρκτούρου. Παρουσίαση του θέματος: «Το μυστήριο της Μικρής Αρκούδας». Χαρούλα Κρομυάδου, Βασιλική Παπαχρήστου, Μαρία Γλουφτσή.

20.00 – 20.15: «Προβληματισμοί και ερωτηματικά για το μέλλον της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στο σχολείο». Ευθύμης Παπαδημητρίου Διευθυντής 2ου ΓΕ. Λ. Σταυρούπολης.

20.15 – 20.30: Αναστοχασμός – Συμπεράσματα.