Μαθητικό Δελτίο Τύπου του 1ου περιβαλλοντικού συνεδρίου δήμου Παύλου Μελά

Τα παρακάτω σχόλια αποτελούν το επιμύθιο των απόψεων των μαθητών που συμμετείχαν στο 1ο περιβαλλοντικό συνέδριο δήμου Παύλου Μελά όπως αυτά διατυπώθηκαν από τη μαθήτρια του  1ου     ΓΕΛ Σταυρούπολης, Χριστίνα Λόγγου.

Την Δευτέρα 5 Νοεμβρίου στο πλαίσιο του 1ου περιβαλλοντικού συνεδρίου δήμου Παύλου Μελά δόθηκε η ευκαιρία σε μαθητικές ομάδες ,κάθε σχολικής βαθμίδας, να παρουσιάσουν το έργο τους και να τοποθετηθούν πάνω στα φλέγοντα περιβαλλοντικά ζητήματα του δήμου προτείνοντας λύσεις.

Ακούστηκαν ιδιαίτερα καινοτόμες και πρωτοποριακές ιδέες βασισμένες στις παρουσιάσεις πέντε σχολικών ομάδων και καταγράφτηκαν οι προτάσεις και τα αιτήματα των μαθητών.

Φανερά ξεχώρισε η πρόταση για την διαμόρφωση ενημερώσεων και κινητοποιήσεων για την σφαιρική προσέγγιση των ζητημάτων, την επίτευξη των στόχων και την ευαισθητοποίηση των μαθητών. Επιπρόσθετα ζητήθηκε η δημιουργία ενός ενιαίου δικτύου συνεργασίας φορέων και σχολικών μονάδων. Οι μαθητές έκριναν αναγκαίο να δοθεί έμφαση στον εθελοντισμό και να πραγματοποιηθούν εξωσχολικές δραστηριότητες απευθυνόμενες στο μαθητικό κοινό. Κατά την διάρκεια της συνεδρίασης προέκυψε ο όρος  “ εν δυνάμει ενεργοί πολίτες ”  χαρακτηρίζοντας τον τρόπο που οι μαθητές θέλουν να αντιμετωπίζονται, κατασκευάζοντας ένα σχολείο ανοιχτό στην πόλη. Για την επιτυχία αυτού αναγνωρίστηκε η σημασία της ορθής οργάνωσης και του άρτιου συντονισμού των ομάδων.  Επιπλέον εξ αφορμής των υπαρχόντων περιβαλλοντικών προγραμμάτων προτάθηκε η διοργάνωση διαγωνισμών ως κίνητρο για τους μαθητές. Τελευταία και ιδιαίτερης σημασίας πρόταση υπήρξε η ιδέα διεξαγωγής δραστηριοτήτων και δρώμενων που θα φέρουν πιο κοντά τους δημότες με τις μαθητικές κοινότητες.

Χωρίς διαφωνίες οι μαθητές κατέθεσαν σύσσωμοι τις απόψεις και τις ιδέες τους, οι οποίες παρουσιάστηκαν στην απογευματινή συνεδρίαση φορέων , σχολικών μονάδων και δημοτικών αρχών.

Δ.Τ. ΜΑΘΗΤΩΝ 1ο περιβαλ. συνέδριο δήμου Παύλου Μελά