Eκστρατεία συγκέντρωσης εκπαιδευτικού υλικού με περιβαλλοντικό και πολιτιστικό περιεχόμενο

ΒΙΒΛΙΑ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

ΕΔΕΣΣΑ, 29-06-2015

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Έδεσσας Γιαννιτσών, στο πλαίσιο της Εκπαίδευσης για την Αειφορία και τη Βιωσιμότητα, σε συνεργασία με την Ιμβριακή Ένωση Μακεδονίας-Θράκης και τη Διεύθυνση Β/θμιας Εκπαίδευσης Δυτ. Θεσσαλονίκης, διοργανώνει πανελλήνια εκστρατεία συγκέντρωσης εκπαιδευτικού υλικού, έντυπου και ηλεκτρονικού, με περιβαλλοντικό και πολιτιστικό περιεχόμενο.
Το εκπαιδευτικό υλικό που θα συγκεντρωθεί θα διατεθεί για τον εμπλουτισμό της βιβλιοθήκης της δραστήριας Ιμβριακής Ένωσης Μακεδονίας Θράκης και μέσω αυτής -με την αποστολή διπλών ανατύπων- και της βιβλιοθήκης του νέου και μοναδικού σχολείου της Ίμβρου (Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο).
Ζητούμενο είναι με τη συμμετοχή όλων μας να υποστηριχθεί μέσω της παιδείας η διατήρηση του πολιτισμού της Ίμβρου, έχοντας ως αφόρμηση τη σπουδή για το περιβάλλον και την τέχνη. Το έρεισμα επομένως είναι ευγενές και υψηλό.
Προσκαλούνται τα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και οι Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων/Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης να αγκαλιάσουν την παρούσα προσπάθεια, στέλνοντας, μέχρι τις 10-07-2015, βιβλία, cd και dvd στην ταχυδρομική διεύθυνση:

ΙΜΒΡΙΑΚΗ ΕΝΩΣΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ – ΘΡΑΚΗΣ, Δημητσάνας 47, TK 544 54 Κάτω Τούμπα/Θεσσαλονίκη, τηλ. 2310 989654, φαξ 2310 936180 mail: imvriaki.enosi@yahoo.gr , info@imbrosunion.com, ωράριο λειτουργίας Δευτέρα – Παρασκευή 5.30 – 9.00μμ και στον υπεύθυνο Παύλο Σταματίδη κιν. 6942 018323, mail: pstamatidis@yahoo.gr
Πληροφορίες για τη δράση της Ιμβριακής Ένωσης μπορείτε να έχετε από τον ακόλουθο ηλεκτρονικό σύνδεσμο http://www.imbrosunion.com .

Επίσης, καλοδεχούμενο είναι αναλώσιμο υλικό, όπως τετράδια, φάκελοι, κόλλες Α4, μελάνια, μαρκαδόροι, μολύβια, στυλό και γενικά γραφική ύλη.
Υπολογίζοντας στην ιδιαίτερη ευαισθησία που διαθέτετε για θέματα παιδείας, οικολογίας και πολιτισμού, αναμένουμε να δηλώσετε έμπρακτα το παρόν σας στην προτεινόμενη δράση!

Τέλος, σας ευχόμαστε καλό καλοκαίρι!

Οι ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ

ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΔΕΣΣΑΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
ΙΜΒΡΙΑΚΗ ΕΝΩΣΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ-ΘΡΑΚΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ