Ημερίδα ενημέρωσης Προγραμμάτων Ecomobility – Freemobility

download

Το Γραφείο Περιβαλλοντικής Αγωγής της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το αντίστοιχο Γραφείο της Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης σας προσκαλεί στην παρουσίαση των προγραμμάτωνEcomobility για την Γ’ Γυμνασίου και Free Μobility γα τα Ειδικά Σχολεία, που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου 2015 στις 14.00 ως 16.00 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης.

Σκοπός των προγραμμάτων είναι η ανατροπή της αλόγιστης χρήσης αυτοκινήτων και ο προσανατολισμός στις Πράσινες Μεταφορές στις πόλεις.

Πέρσι, για πρώτη χρονιά, υλοποιήθηκε η παράλληλη εκστρατεία FREE MOBILITY από ομάδες μαθητών Ειδικών Σχολείων της χώρας, όπου παρουσίασαν με ιδιαίτερη επιτυχία τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στη μετακίνησή τους στην πόλη και, κυρίως, τις προτάσεις τους.

Στις 26 πόλεις που έλαβαν μέρος οι ομάδες των μαθητών των Ειδικών Σχολείων αναδείχθηκαν προβλήματα “εμποδισμού”, που προκαλούνται σε συνανθρώπους μας με κινητικές δυσκολίες, από την αλόγιστη συμπεριφορά των οδηγών, την έλλειψη προσβασιμότητας σε πολλά κτίρια και από την παράνομη κατάληψη πεζοδρομίων και άλλων χώρων μετακίνησης πεζών. Κάτι που προκάλεσε σημαντικό διάλογο και ευαισθητοποίησε μεγάλο μέρος των πολιτών σε όλες τις πόλεις που πραγματοποιήθηκε η εκστρατεία.

Η έγκαιρη ενημέρωση των εφήβων σε περιβαλλοντικά θέματα, όπως φάνηκε από την εμπειρία προηγούμενων ετών, αποδεικνύεται εξαιρετικά σημαντική για την υιοθέτηση οικολογικών στάσεων και συμπεριφορών αναφορικά με το πρόβλημα της μετακίνησης στις πόλεις.

Το πρόγραμμα της ημερίδας έχει ως εξής:

14.00-14.15: Εγγραφές – Υποδοχή

14.15–14.30: Χαιρετισμοί Υπευθύνων Π.Ε. των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής και Δυτικής Θεσσαλονίκης κ. Α. Δαρδιώτη και κ. Δ. Μιχελάκη αντίστοιχα

14.30-14.45: Ενημέρωση για τα προγράμματα Ecocity κ. Μ. Μαυρουδής Εκπαιδευτικός Εκπρόσωπος Ecocity για τη Θεσσαλονίκη

14.45–15.00: Κατάθεση εντυπώσεων από τη συμμετοχή στο πρόγραμμα. Δ. Γκαζάς Μέλος επιτροπής Ecomobility Β. Ελλάδας

15.00-15.15: Παράδειγμα καλής πρακτικής Προγράμματος Ecomobility 2o Γυμνάσιο Σταυρούπολης Δ. Μαυράκης Διευθυντής του Σχολείου

15.15-15.30: Παράδειγμα καλής πρακτικής Free Mobility από το 1ο ΕΕΕΕΚ Θέρμης Εκπαιδευτικός : Παπαδοπούλου Μαρία

15.30-15.45: Παράδειγμα καλής πρακτικής Προγράμματος Ecomobility Γυμνάσιο Μυγδονίας Εκπαιδευτικοί: Καραστερίου Αναστασία, Παναγιώτου Εμμανουήλ

15.45-16.00: Παράδειγμα καλής πρακτικής Προγράμματος Ecomobility 1o Γυμνάσιο Λαγκαδά Εκπαιδευτικοί: Σιμιτσοπούλου Σουλτάνα, Στεφανίδου Λαμπρινή

Σας ενημερώνουμε επίσης ότι η διαδικασία υποβολής αιτήσεων συμμετοχής από Γυμνάσια και Ειδικά Σχολεία που επιθυμούν να λάβουν μέρος στο πρόγραμμα έχει ξεκινήσει και για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στο τηλέφωνο 2106196757 και να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα: www.ecomobility.gr. Επισυνάπτουμε τις αιτήσεις συμμετοχής για τη σχολική χρονιά 2015-16 και το ενημερωτικό για την εκστρατεία έγγραφο του ΥΠΟΠΑΙΘ.

Στους συμμετέχοντες θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης της ημερίδας.

Δηλώσεις συμμετοχής στο τηλέφωνο του Γραφείου Περιβαλλοντικής 2310587545, μέχρι την Τετάρτη 23/9/2015.

download (1)

12369_Ημερίδα ενημέρωσης Προγραμμάτων Ecomobility-Freemobility