ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΣΤΗΡΙΞΗ

ΥΛΙΚΟ

Κατάσταση Βεβαιώσεων Αποδοχών 2008

ΠΛΗΡΩΜΕΣ

Ζητείστε από το σχεδιαστή-αξιολογητή να σας ανακοινώσει τον κωδικό σας για να ενημερωθείτε για τις πληρωμές που πραγματοποιήθηκαν. Ο κωδικός είναι προσωπικός και δεν πρέπει να ανακοινώνεται σε τρίτους.

Προς σχεδιαστές-αξιολογητές: Για να βρείτε τον κωδικό ενός εργαζόμενου ακολουθείστε την εξής διαδικασία:

Εκτυπώσεις -> Εκτυπώσεις μισθοδοσίας -> Εκτύπωση φύλλων μητρώων καταχωρισμένων εργαζόμενων (το πρώτο πεδίο που εμφανίζεται στο φύλλο είναι ο κωδικός του εργαζόμενου)

ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ

Προϋπηρεσία ωρομισθίων

Συχνές ερωτήσεις

Αν μόνιμος εκπαιδευτικός που εργάζεται σε ένα σχολείο (ΣΧΟΛΕΙΟ 1), επιθυμεί να διδάξει σε τμήματα ΠΔΣ άλλου σχολείου (ΣΧΟΛΕΙΟ 2):

Το ΣΧΟΛΕΙΟ 1, με πρακτικό του, εισηγείται τη διάθεση του εκπαιδευτικού στο ΣΧΟΛΕΙΟ 2 για υπερωριακή απασχόληση. Στο πρακτικό πρέπει να αναφέρεται ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί του ίδιου κλάδου συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο. Το πρακτικό διαβιβάζεται στο Γραφείο, απ' όπου προωθείται στο ΠΥΣΔΕ. Μετά την έγκριση από το ΠΥΣΔΕ, το Γραφείο ανακοινώνει τη διάθεση του εκπαιδευτικού. Το ΣΧΟΛΕΙΟ 2, με πρακτικό του, αναθέτει τις υπερωρίες στον εκπαιδευτικό.

Σε ποια περίπτωση καταβάλλεται αποζημίωση για συμπλήρωση ωραρίου μόνιμου εκπαιδευτικού;

Αν το σχολείο στο οποίο έχει διατεθεί δε βρίσκεται στην πόλη ή κωμόπολη όπου είναι η οργανική του ή στην πόλη ή κωμόπολη όπου κατοικεί. (Πόλη ή κωμόπολη θεωρείται το οικιστικό σύνολο που περιλαμβάνει όχι μόνο την ομώνυμη πόλη αλλά και τους συνεχόμενους οικισμούς και προάστια, εφόσον συνδέονται μεταξύ τους με αστικό συγκοινωνιακό δίκτυο).

Σε ποιες περιπτώσεις δεν πληρώνονται οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί (υπερωρία ή συμπλήρωση ωραρίου)

Σε ημέρες ημερήσιων εκδρομών (σε περίπτωση περιπάτου το μάθημα της ΠΔΣ γίνεται κανονικά), κατάληψης, σχολικών γιορτών. Σε ημέρες που το σχολείο είναι εκλογικό κέντρο. Σε ημέρες που δε γίνονται μαθήματα λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών. Στις διακοπές Χριστουγέννων και  Πάσχα και σε οποιαδήποτε αργία. Σε οποιαδήποτε μέρα δε γίνεται μάθημα, μετά από εντολή του Νομάρχη.

Ποιες ημέρες δεν πληρώνονται οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί

Την 28η  Οκτωβρίου (εθνική εορτή), τη 17η  Νοεμβρίου (επέτειο του Πολυτεχνείου), από 24 Δεκεμβρίου μέχρι και 7 Ιανουαρίου (διακοπές Χριστουγέννων), την 30η Ιανουαρίου (των Τριών Ιεραρχών), την Καθαρή Δευτέρα, την 25η Μαρτίου (εθνική εορτή), από Μ. Δευτέρα μέχρι και την Παρασκευή της Διακαινησίμου (διακοπές Πάσχα), την 1η Μαΐου, την εορτή του Αγίου Πνεύματος και την ημέρα της εορτής του Πολιούχου της έδρας του σχολείου και της τοπικής εθνικής εορτής.