11ο Σεμινάριο Θεατρικής Παιδείας

To Θέατρο συναντά την 7η Τέχνη

Tο Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση σε συνεργασία με τους Υπεύθυνους Πολιτιστικών Θεμάτων των Διευθύνσεων Π.Ε. και Δ.Ε. της Δυτικής και Ανατολικής Θεσσαλονίκης διοργανώνουν το 11ο Σεμινάριο Θεατρικής Παιδείας με θέμα:

AFISA 4 web«To Θέατρο συναντά την 7η Τέχνη»

στο 1ο Λύκειο Συκεών

την Παρασκευή 15/2/2013, ώρες 17:00-21:00

και το Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013, ώρες 9:00-17:00

Για να πετύχει κάποιος την κινητοποίηση των διαδικασιών μάθησης, χρειάζεται να δοκιμάσει διάφορες παιδαγωγικές τεχνικές, να αναζητήσει λύσεις, να ανοίξει νέους δρόμους. Δημιουργείται λοιπόν, όλο και πιο επιτακτικά, η ανάγκη, το σχολικό πρόγραμμα να στοχεύσει σε ένα διαφορετικό, πιο σύνθετο εγγραμματισμό, καλλιεργώντας την αισθητική αντίληψη και την ικανότητα των μαθητών να αναλύουν το οπτικοακουστικό κείμενο και τον αφηγηματικό λόγο, να συνειδητοποιούν το εκφραστικό του δυναμικό και να το χρησιμοποιούν δημιουργικά για την προσέγγιση και γνώση της ανθρώπινης φύσης, την ενίσχυση της φαντασίας τους, την ανάπτυξη κριτικής αντίληψης και προσωπικού βλέμματος και την κοινωνικοποίησή τους.

Το Θέατρο και ο Κινηματογράφος είναι δύο σημαντικές τέχνες που δημιουργήθηκαν, προκειμένου να καλύψουν οι άνθρωποι ανάγκες πνευματικές, ψυχικές, επικοινωνίας, όπως για παράδειγμα να εκφράσουν τις απόψεις τους, να αναλύσουν πανανθρώπινα θέματα, να συγκινήσουν και να συγκινηθούν και όλα αυτά μέσα από τη "μίμηση" της ίδιας της ζωής.

Ανταποκρινόμενοι στην πρόκληση συνάντησης του θεάτρου με την 7η τέχνη, θέτουμε ως στόχους του φετινού 11ου σεμιναρίου την εξοικείωση των εκπαιδευτικών με τους ιδιαίτερους κώδικες και τη γλώσσα των δύο τεχνών, την επαφή τους με δημιουργικούς τρόπους σύζευξης των δύο μορφών καλλιτεχνικής έκφρασης, μέσα από τα κοινά τους στοιχεία, όπως η αφήγηση μιας ιστορίας ή η ανακάλυψη-αποκάλυψη χαρακτήρων, και την αξιοποίησή τους μέσα στη σχολική πράξη.

Επιχειρούμε μια σε βάθος ανίχνευση των δυνατοτήτων των δύο αυτών εκπαιδευτικών εργαλείων μέσω εισηγήσεων και εργαστηρίων που θα βασιστούν σε άξονες όπως:

Α) τα μέσα του θεάτρου στην υπηρεσία του κινηματογράφου

Β) οι τεχνικές κινηματογραφικής αφήγησης που βρίσκουν εφαρμογή στο εκπαιδευτικό θέατρο

Γ) η δημιουργία θεατρικής παράστασης ή δρώμενου με αφορμή ταινίες ή αποσπάσματα αυτών

Δ) η κινηματογραφική αφήγηση και η δημιουργική γραφή στο θέατρο

Ε) η διαπραγμάτευση ενός θέματος, π.χ. ρατσισμός, κοινωνικός αποκλεισμός, εκπαίδευση, κλπ. μέσα από κινηματογραφικές ταινίες ή αποσπάσματα & η χρήση τεχνικών θεάτρου

Στ) Η λογοτεχνία στο θέατρο και τον κινηματογράφο