Μουσείο και Σχολείο

Πρόγραμμα - Περιλήψεις εισηγητών

1 webΟι σύγχρονες αντιλήψεις θεωρούν το μουσείο ένα δυναμικό εργαλείο εκπαίδευσης που παρέχει τη δυνατότητα για πολλαπλές αναγνώσεις του υλικού αλλά και του άυλου πολιτισμού. Η σχέση σχολείου- μουσείου που θεωρείται απαραίτητη από πολλούς Έλληνες ερευνητές, βασίζεται κυρίως στον κοινό τους στόχο: «τη γνώση και διατήρηση της πολιτιστικής κληρονομιάς».

Η ημερίδα με τίτλο «Μουσείο και Σχολείο: Παράθυρα ανοιχτά στην Εκπαίδευση και τον Πολιτισμό» που διοργανώνει το Γραφείο Πολιτιστικών Θεμάτων Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με επτά μουσεία της Θεσσαλονίκης (Αρχαιολογικό Μουσείο, Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού, Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών, Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, Μουσείο Κινηματογράφου, Λαογραφικό και Εθνολογικό Μουσείο Μακεδονίας-Θράκης)

(Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2013), καθώς και τα εργαστήρια ή οι ξεναγήσεις που θα πραγματοποιηθούν στο χώρο των μουσείων (Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2013), έχουν ως στόχους:

α) να κατανοήσουν οι εκπαιδευτικοί τις ιδιαιτερότητες, τη δομή και τη στοχοθεσία των εκπαιδευτικών προγραμμάτων,

β) να εξοικειωθούν με τρόπους οργάνωσης μιας εκπαιδευτικής επίσκεψης σε ένα μουσείο με τη βοήθεια των μουσειοπαιδαγωγών, και

γ) να δημιουργήσουν δικά τους σχέδια δράσης με βάση τα εκθέματα του εκάστοτε μουσείου ώστε να ικανοποιήσουν τις εκπαιδευτικές, συναισθηματικές και δημιουργικές ανάγκες των μαθητών τους.