Εργαστήρια Μουσείων

«Ετερότητα και Εταιρότητα»

Εκπαιδευτικά Προγράμματα – Εργαστήρια Μουσείων

Το σύγχρονο μουσείο πρέπει να επινοήσει νέους τρόπους προσέγγισης του κοινού του μέσα από τη δημιουργία μιας καινοτόμας μουσειακής πρακτικής. Στο σύγχρονο «Κοινωνικό Σχολείο» βασικά στοιχεία θεωρούνται η διαθεματικότητα, η διεπιστημονικότητα, η σύνδεση της σχολικής γνώσης με τα ενδιαφέροντα του παιδιού και την πραγματικότητα, η ενεργοποίηση της κριτικής σκέψης και της δημιουργικότητας των μαθητών.

Στοχεύοντας λοιπόν στην ενίσχυση του διαλόγου μεταξύ σχολείου και μουσείου και μετά από την εξαιρετικά επιτυχή συνεργασία στο πλαίσιο της περσινού πιλοτικού εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο «Οπτικοί Διάλογοι με τα αντικείμενα και τα έργα τέχνης στα μουσεία», το Γραφείο Πολιτιστικών Θεμάτων της Δ.Δ.Ε. Δυτ. Θεσ/νίκης απηύθυνε και πάλι πρόσκληση συνεργασίας σε επτά μουσεία της Θεσ/νίκης (Αρχαιολογικό Μουσείο, Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού, Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών Α.Π.Θ., Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, Μουσείο Κινηματογράφου και Μουσείο Φωτογραφίας) για την πραγματοποίηση εργαστηρίων με βασικό θεματικό άξονα την Αναζήτηση Ταυτότητας και την Αποδοχή της Ετερότητας και τίτλο: « Ετερότητα και Εταιρότητα ».

Τα προγράμματα στα 3 Μουσεία, τα οποία απευθύνονται σε 120 εκπαιδευτικούς (40 ανά μουσείο) και θα πραγματοποιηθούν μέχρι την περίοδο των Χριστουγέννων, έχουν ως εξής:

Ομάδα Α: Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, «Η αξία της ζωής, της τέχνης και του χρήματος, σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο»

(9 και 12 Δεκεμβρίου 2014, 14:30-16:30)

Ομάδα Β: Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, «Συναντώντας την Ετερότητα» (Τετάρτη 3 και      (10 Δεκεμβρίου 2014, 15:00-17:30)

Ομάδα Γ: Μουσείο Φωτογραφίας, «Εμείς και οι άλλοι μέσα από Πορτρέτα και Φωτοϊστορίες»

(4 και 5 Δεκεμβρίου 2014, 14:30-17:30)

Ομάδα Δ:     Αρχαιολογικό Μουσείο, «Παιχνίδι με τον ελληνικό αποικισμό: Εμείς κι οι άλλοι»

(7 Φεβρουαρίου 2015, 14:30-17:30)

Ομάδα Ε: Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών Α.Π.Θ., «Στρατής Ελευθεριάδης – Tériade και Ετε(αι)ρότητα»

(25 Φεβρουαρίου 2015, 14:30-17:30)

Ομάδα Στ: Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού, «Από τη ζωή στο θάνατο: Έμφυλες και κοινωνικές  ταυτότητες στο Μ.Β.Π.

(28 Φεβρουαρίου 2015, 14:30-17:30)