Καλλιτεχνικές Μαθητικές Συναντήσεις 2013

Ο πολιτισμός είναι μια κίνηση, όχι μια κατάσταση. Είναι ένα ταξίδι, όχι ένα λιμάνι. (Arnold J. Toynbee,1889-1975,Βρετανός ιστορικός)

afisa 5webΣτο πλαίσιο της αισθητικής-πολιτισμικής αγωγής των νέων στο σχολείο, το οποίο μεταμορφώνεται σε χώρο δημιουργίας και συνεργασίας, το Γραφείο Πολιτιστικών Θεμάτων της Δ/νσης Δευτ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Θεσ/νίκης στοχεύοντας στην επικοινωνία και την κατάθεση - ανταλλαγή προτάσεων-απόψεων και πολιτιστικών μηνυμάτων ανάμεσα στους μαθητές, διοργανώνει τις Καλλιτεχνικές Μαθητικές Συναντήσεις με τίτλο: «Ταξίδι στον Πολιτισμό με όχημα την τέχνη» στις 18, 22, 23, 25 & 26 Απριλίου.

Οι μαθητές από Γυμνάσια και Λύκεια της Δυτικής Θεσσαλονίκης καλούνται να παρουσιάσουν αποσπάσματα από πολιτιστικά προγράμματα που εκπονούν στα σχολεία τους με τη βοήθεια των καθηγητών τους, δίνοντας καλλιτεχνική διάσταση σε ποικίλα θέματα με όχημα το θέατρο, τη μουσική και το χορό.

Σας περιμένουμε να ταξιδέψουμε μαζί!

Η Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων

Δ.Δ.Ε. Δυτ. Θεσ/νίκης

Ξανθίππη Βασιλειάδου

Πιο συγκεκριμένα, την Πέμπτη 18 Απριλίου (09.15΄- 13.15΄) θα εμφανιστούν τα χορευτικά σχήματα με παραδοσιακούς και σύγχρονους χορούς αλλά και απόδοση κίνησης πάνω σε μελοποιημένα ποιήματα του Καβάφη στο Δημοτικό Θέατρο του Δήμου Αμπελοκήπων-Μενεμένης. Στις 22 (Δευτέρα) και στις 23 (Τρίτη) Απριλίου (09.30΄- 13.00΄), μουσικά σύνολα θα μας ταξιδέψουν στον θαυμαστό κόσμο της μουσικής ξεκινώντας από την αρχαία Ελλάδα και συνεχίζοντας με παραδοσιακά, έντεχνα και ρεμπέτικα τραγούδια αλλά και ήχους από τη Δυτική Αφρική και την Λατινική Αμερική. Τέλος, στις 25 (Πέμπτη) και 26 (Παρασκευή) Απριλίου (09.30΄- 14.00΄), οι θεατρικές ομάδες θα πειραματιστούν με δραματοποιήσεις ποιημάτων, θεατρικά δρώμενα και παραστάσεις εμπνευσμένες από γνωστά έργα της εγχώριας και παγκόσμιας δραματουργίας.