Διημερίδα Ενημέρωσης

«Σχεδιασμός και Εφαρμογή Πολιτιστικών Προγραμμάτων»

afisa1Πολιτισμός είναι η ίδια η ζωή ως συνάρτηση της συμπεριφοράς, των αξιών μας, του τρόπου έκφρασης των συναισθημάτων μας, της ποιότητας των διαπροσωπικών σχέσεων και της συνεργασίας, του σεβασμού στη διαφορετικότητα, της παροχής ευκαιριών για αισθητική αγωγή κι ευχαρίστηση, της επικοινωνίας μέσα από μονοπάτια προσωπικής έκφρασης και δημιουργίας, της διαμόρφωσης κοινωνικής συνείδησης.

Το Γραφείο Πολιτιστικών Θεμάτων της Δ.Δ.Ε. Δυτ. Θεσ/νίκης διοργανώνει ως πρώτη εκδήλωση για τη νέα σχολική χρονιά, ενημερωτική διημερίδα για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση Πολιτιστικών Προγραμμάτων στις σχολικές μονάδες.

Στο πλαίσιο αυτής, καλούνται οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να μοιραστούν την/τις εμπειρία/ες τους από την οργάνωση και πραγματοποίηση πολιτιστικού προγράμματος την προηγούμενη σχολική χρονιά να κάνουν σχετική παρουσίαση με τη μορφή εισήγησης (διάρκεια: 10΄).

Η διημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 8 Οκτωβρίου και την Πέμπτη 15 Οκτωβρίου, στις 14:30΄-16-30΄, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της Δ/νσης Δευτ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Θεσ/νίκης.

Πρόγραμμα Εισηγήσεις στην διημερίδα ενημέρωσης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΗΜΕΡΙΔΑΣ

«Σχεδιασμός και Εφαρμογή Πολιτιστικών Προγραμμάτων»

Εισηγήσεις στις 08/10/2015 (14.30΄-16.30΄)

1. 1.Σχεδιασμός και υλοποίηση πολιτιστικών προγραμμάτων

Βασιλειάδου Ξανθίππη -Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων Δ.Δ.Ε. Δυτ. Θεσ/νίκης

1. 2.Κινηματογραφικό Δίκτυο ‘ο Παράδεισος’

Παιδαγωγική αξιοποίηση ψηφιακών μέσων αφήγησης – Κινηματογραφική απόδοση του κλασικού έργου του Σαίξπηρ «Ρωμαίος και Ιουλιέτα»

Ματσιώρη Άννα ΠΕ09 – Μαργαρού Ελένη ΠΕ02

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΛ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

1. 3.Από το γραπτό λόγο στην εικόνα – Μελέτη περίπτωσης: «Αντιγόνη» του Σοφοκλή

Μίχου Περιστέρα ΠΕ02 - Σιδηρόπουλος Νικόλαος ΠΕ03

2ο ΓΕΛ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ - ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ

1. 4.Ο παλαιός σιδηροδρομικός σταθμός στη Θεσσαλονίκη

Διαμαντοπούλου Αφροδίτη ΠΕ02 – 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΥΟΣΜΟΥ

1. 5.Σχολικός Εκφοβισμός. Ένα τέρας με πολλά κεφάλια – Νίκησέ τον

Κωνσταντινίδου Καλλιόπη ΠΕ02 – Μαγδαληνού Καλλιόπη ΠΕ19

Αγγελακάκης Άγγελος ΠΕ03 – Ιωαννίδης Χρήστος ΠΕ04

2ο ΓΕΛ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ - ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ

1. 6.Λέσχη Ανάγνωσης – «Κύκλωψ» του Ευριπίδη

Καραγιαννίδου Έλσα ΠΕ02 – Ασκητά Σουμέλα ΠΕ03 - Γ/ΣΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

1. 7.«Σαν παραμύθι…» - Ένα project δημιουργικής συν-γραφής ανάμεσα στο Νηπιαγωγείο και το Λύκειο

Τανίδου Αγγελική ΠΕ02 – 2ο ΓΕΛ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ

1. Με τις ΤΠΕ γνωρίζουμε κι επεξεργαζόμαστε «μεταμορφώσεις» στην ελληνική μυθολογία

Αδαμίδου Δήμητρα ΠΕ02 – Κόζυβα Μαρία ΠΕ02 – Σοφία Γραμμένου-Δαβιλούδη ΠΕ06 – Καρπουζά Κωνσταντινιά ΠΕ19

6ο Γ/ΣΙΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

1. Η εύθυμη καρδιά της Ιωνίας - «Ματωμένα Χώματα» Παράλληλες αναγνώσεις στη λογοτεχνία

Κουτρουμπάκη Ευδοξία ΠΕ06 – Ποδίτσου Ιωάννα ΠΕ01 – Πιέρρου Μαρία ΠΕ08 – Μούρμουρα Αικατερίνη ΠΕ02 – Παρασκευά Μαρία ΠΕ02

4ο Γ/ΣΙΟ ΣΥΚΕΩΝ

1. 10.«Κωμοδύσσεια»

Παπαδημητρίου Μάγδα   ΠΕ07 – Μπατσίλα Δάφνη ΠΕ02

3ο Γ/ΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

1. 11. Συστήματα γραφής από την αρχαιότητα έως σήμερα

Χατζημιχαήλ Χαρούλα ΠΕ05 – Γ/ΣΙΟ Ν. ΜΑΔΥΤΟΥ

Εισηγήσεις στις 15/10/2015 (14.30΄-16.30΄)

1. 1.«Παίζοντας με τους πίνακες»: Μια παιγνιώδης περιδιάβαση στις διαδρομές της Μοντέρνας Τέχνης από τον Ιμπρεσιονισμό έως την Αφαίρεση

Μανούκα Βασιλική ΠΕ06 – Γαλανός Ανδρέας ΠΕ02

2ο Γ/ΣΙΟ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ

1. «Elementary, Sherlock? – NoHighschool, M. Poirot», Το παιχνίδι της Αφήγησης στον Κινηματογράφο και στη Λογοτεχνία

Χαραλαμπίδου Αθηνά ΠΕ06 – 1ο Γ/ΣΙΟ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ

1. 3.Δημιουργική γραφή: «Ποιος είναι ο ένοχος;»

Καραφυλλίδου Μαρίνα ΠΕ02 - 1ο Γ/ΣΙΟ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ

1. 4.Προετοιμασία θεατρικής παράστασης

Μαντίκου Ναυσικά ΠΕ02 – Τρυφωνίδου Μαρία ΠΕ06

2ο ΓΕΛ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ