Φωνές της πόλης

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα το οποίο οργανώθηκε από το Τμήμα Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ., σε συνεργασία με τον Δήμο Θεσσαλονίκης, και εφαρμόστηκε με μεγάλη επιτυχία το σχολικό έτος 2012-13 στο πλαίσιο του εορτασμού 100 χρόνων από την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης.

fones1

Το πρόγραμμα αποβλέπει σε μια εκπαιδευτική δράση που δίνει την ευκαιρία στους μαθητές να προσεγγίσουν βιωματικά την ιστορία της Θεσσαλονίκης, να διερευνήσουν τις έννοιες της πόλης και του ενεργού πολίτη, να ενδιαφερθούν για τα κοινά και να αγαπήσουν την πόλη.
Πρόκειται για μια περιπατητική παράσταση (walking performance) από απόφοιτους του Τμήματος Θεάτρου.
Η παράσταση περιλαμβάνει έναν περίπατο στο ιστορικό κέντρο της Θεσσαλονίκης, με θεατρικά δρώμενα σε επιλεγμένα μέρη, ώστε οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με σημαντικές στιγμές της ιστορίας και της πνευματικής κληρονομιάς της Θεσσαλονίκης, να συνδέσουν το παρελθόν με το παρόν και να οραματιστούν το μέλλον της πόλης. Κάθε περίπατος ξεκινάει στις 10 π.μ., με αφετηρία την εκκλησία του Αγίου Δημητρίου, και έχει διάρκεια περίπου τρεις ώρες με την εξής
διαδρομή: Άγιος Δημήτριος, Πλατεία Δικαστηρίων,
Πειραματικό Σχολείο Α.Π.Θ., Άγιος Νικόλαος ο Τρανός, Μπέη Χαμάμ. Με το πέρας του περιπάτου, οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν με κάποιον συγγραφέα της πόλης μας στον χώρο του ΟΞΥΓΟΝΟΥ.
Σύνθεση κειμένων, σχεδιασμός και συντονισμός του προγράμματος:
Άβρα Αυδή και Μελίνα Χατζηγεωργίου, διδάσκουσες του Τμήματος
Θεάτρου Α.Π.Θ.
Εμψύχωση: Αλίκη Ατσαλάκη, Κατερίνα Βαλάνη, Έλενα Βισέρη, Πάνος
Δεληνικόπουλος, Έλενα Ζήκου, Πέλα Καλαϊτζίδου, Ειρήνη Κυριακού,
Πέτρος Παπαζήσης, Γιώργος Σοφικίτης, απόφοιτοι του Τμήματος Θεάτρου.
Μουσικές προτάσεις: Κώστας Βόμβολος.
Προγράμματα Καινοτόμων Δράσεων και Ερευνητικές Eργασίες για το λύκειο:

Θεματικές: Τοπική Ιστορία – Μουσειακή Παιδεία – Περιβαλλοντική
Εκπαίδευση – Διαπολιτισμική Αγωγή – Πολιτότητα (ενεργός πολίτης) –Τέχνες και πολιτισμός

«Ευέλικτη Ζώνη Καινοτόμων Δράσεων» για το γυμνάσιο:
Θεματικές: Τοπική Ιστορία – Μουσειακή Παιδεία – Ιστορικοί και
Αρχαιολογικοί Χώροι – Διαπολιτισμική Επικοινωνία και Αλληλεπίδραση – Θέματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης – Γνωριμία με το τοπικό περιβάλλον (φυσικό – κοινωνικό)

«Ευέλικτη ζώνη Διαθεματικών και Δημιουργικών Δραστηριοτήτων»
για το δημοτικό:
Θεματικές: Ιστορική γνώση (Γνωρίζω την πόλη μου) – Ιστορική μνήμη
– Τέχνη – Πολιτισμός – Διαπολιτισμική αγωγή – Φυσικό Περιβάλλον –
Οικολογία – Ανταλλαγή Ιδεών
Για μαθητές γυμνασίου και λυκείου και για τις τάξεις Ε΄ & ΣΤ΄ δημοτικού.

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να αντλήσει περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα από το blog «Φωνές της πόλης» http://fwnes.tumblr.com, το οποίο φιλοξενεί ποικίλο υλικό σχετικό
με τη Θεσσαλονίκη, σχόλια μαθητών, φωτογραφίες, καθώς και βιντεοσκοπημένες σκηνές από την παράσταση.

Μέρα και ώρα: Τετάρτη, 10 π.μ.-1 μ.μ. (κατόπιν συνεννόησης)
Διάρκεια: 3 ώρες
Κόστος: 200 ευρώ + ΦΠΑ (μέγιστος αριθμός παιδιών: 50)

Εάν είστε εκπαιδευτικός και ενδιαφέρεστε να παρακολουθήσετε με ομάδα μαθητών το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, μπορείτε να στείλετε e-mail στο info@oxygonometaixmio. gr (Θέμα: ΦΩΝΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ), όπου θα σημειώνετε προτιμώμενες ημερομηνίες, το σχολείο στο οποίο εργάζεστε, το όνομά σας, τηλέφωνο επικοινωνίας και e-mail. Στη συνέχεια θα επικοινωνήσουμε μαζί σας και θα σας ενημερώσουμε για τη διαθεσιμότητα του προγράμματος. Εναλλακτικά, μπορείτε να επικοινωνείτε τηλεφωνικά με το ΟΞΥΓΟΝΟ.

fones4fonew3

fones6