ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 2015

ΘΕΡΙΝΟ ΣΧ 2015

«Πρόγραμμα Θερινού Σχολείου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 2015»

Το Γραφείο Περιβαλλοντικής Αγωγής της Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης σας ενημερώνει σχετικά με πρόγραμμα του Θερινού Σχολείου:

Πέμπτη 25 Ιουνίου
08.30 Αναχώρηση από Θεσσαλονίκη (Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης Κολοκοτρώνη 22)
09.30 Άφιξη στα Λουτρά Ν. Απολλωνίας. Τακτοποίηση – Οδηγίες διαμονής
10.00 Υποδοχή – Ενημέρωση από την παιδαγωγική ομάδα του Φορέα Διαχείρισης λιμνών Κορώνειας Βόλβης για τον ρόλο και την παιδαγωγική του Φορέα στην περιοχή. Πρωινό γεύμα – Δεξίωση στους μαθητές και εκπαιδευτικούς του Θερινού Σχολείου.
11.00 Το μορφωτικό πρόγραμμα του Θερινού Σχολείου. Δ. Μιχελάκη Υπεύθυνη Π.Ε. Δ.Δ.Ε. Δυτ. Θεσ/νίκης
11.15 Το φυσικό και γεωλογικό ανάγλυφο της περιοχής της Μυγδονίας – Το θερμαλιστικό φαινόμενο.
Δρ. Ζ. Αγγελίδης- Σχολικός Σύμβουλος Δ.Ε.
11.30 1ο εργαστήρι – Ανάγνωση του τοπίου – Άσκηση στην παρατήρηση – Διαμόρφωση ομάδων.
Συντονισμός: Ζ. Αγγελίδης – Δ. Μιχελάκη. Συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί: Κρεμμύδας Δρόσος ΠΕ04, Φαρμάκη Μαρία ΠΕ04, Χατζηβασιλειάδου Ευθυμία ΔΕ01.17, Πολωνίδου Σοφία ΤΕ01.19, Χ. Καρακούσης ΤΕ0102
12.30 Ολομέλεια – Παρουσίαση των προγραμμάτων του εργαστηρίου
12.45 Οι λίμνες στα Προγράμματα Περιβαλλοντικής Αγωγής. Α. Παρασκευά Υπεύθυνη Λειτουργίας Κ.Π.Ε. Κιλκίς
13.00 Μπάνιο στα Λουτρά Ν. Απολλωνίας
14.00 – 17.30 Μεσημεριανό φαγητό – Ανάπαυση
18.00 Επίσημη Έναρξη Θερινού Σχολείου. Χαιρετισμοί: Δήμαρχος Δ. Βόλβης, κ. Δ. Λιάμας
Πρόεδρος Λουτρών Ν. Απολλωνίας κ. Α. Κυριακού
18.15 «Το Θερινό Σχολείο μια πρόταση εναλλακτικής εκπαίδευσης». Π. Ματζιάρης Δ/ντης Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης
18.30 Το Θερινό Σχολείο – «Όταν το σχολείο μετακομίζει στη φύση» -πενταετής δράση της Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης, στοιχεία, παρουσίαση φορέων, συνεργασίες. Ζ. Αγγελίδης – Δ. Μιχελάκη
18.45 Θερινό Σχολείο – Ανοιχτή προβολή σε ευρύτερο παιδαγωγικό πλαίσιο – Στατιστικά στοιχεία – Επεξεργασία Δρ. Δ. Μυλωνάς Σχολικός Σύμβουλος Δ.Ε.
19.00 Προστατευόμενες περιοχές – ο ρόλος των Φορέων Διαχείρισης – Φυσικό Εθνικό Πάρκο Κορώνειας Βόλβης και Μακεδονικών Τεμπών
19.15 Μυγδονία – Άνθρωπος Αειφορία Περιβάλλον. Δρ. Μ. Ευσταθίου Σχολική Σύμβουλος Δ.Ε.
19.30 Παράδοση και Λαογραφία – Διδασκαλία Δημοτικών χορών από τον εκπαιδευτικό Γ. Κορώνα ΠΕ11
20.00 Παρουσίαση Δημοτικών χορών του χορευτικού ομίλου «Οι φίλοι της Φύσης»
21.30 Βραδινό φαγητό
23.00 Νυχτερινή ανάπαυση

Παρασκευή 26 Ιουνίου
09.00 Αναχώρηση για Ασκό
10.00 Επίσκεψη στον Ι. Ναό Ζωοδόχου Πηγής. Υποδοχή και ξενάγηση από τον ιερέα του Ναού πατέρα Φώτιο. Πρωινό γεύμα – Δεξίωση στους μαθητές και εκπαιδευτικούς του Θερινού Σχολείου.
11.30 Αναχώρηση για περιήγηση στην περιοχή του Δήμου Βόλβης. Βήμα Αγ. Παύλου, Αγ. Μαρίνα, Σταυρός, Στάγειρα, Ολυμπιάδα. Συντονισμός – ξενάγηση Θ. Σκιαδάς
14.00 Στάση για θαλάσσιες δραστηριότητες (ελαφρύ γεύμα)
16.00 Επιστροφή στη Ν. Απολλωνία
16.00 – 18.00 Ξεκούραση – Ελεύθερος χρόνος
19.00 2ο εργαστήρι: «Ασφαλής διαβίωση στη φύση» (εισήγηση με βιωματική άσκηση) Δρ. Ι. Καλπίδης Σχολικός Σύμβουλος Δ.Ε.
19.30 3ο εργαστήρι: Κοινωνική και οικονομική διαστρωμάτωση της περιοχής της Μυγδονίας. «Το περιβάλλον καθοριστικός παράγων στην ανάδειξη της δυναμικής ενός τόπου» (θερμαλισμός, αλιεία, γεωθερμία, φυσικοί πόροι, τουρισμός) Δρ. Δ. Μυλωνάς Σχολικός Σύμβουλος Δ.Ε.
20.00 4ο εργαστήρι: «Τα έξι σκεπτόμενα καπέλα» Βιωματική άσκηση απολογισμού για το Θερινό Σχολείο Ξ. Αλμπανάκη εκπαιδευτικός ΠΕ01
20.30 Βραδινό φαγητό

Σάββατο 27 Ιουνίου
09.00 Πρωινό
09.30 5ο εργαστήρι «Χαρτογράφηση της πορείας του Αποστόλου Παύλου» Δρ. Π. Στράντζαλης Σχολικός Σύμβουλος ΔΕ
10.00 Αναχώρηση για γνωριμία με τους παραλίμνιους οικισμούς Κορώνειας Βόλβης αλλά και τον ορεινό όγκο της περιοχής. Υπεύθυνος δράσης: Φορέας Διαχείρισης Κορώνειας Βόλβης.
Λίμνη Βόλβη, Νυμφόπετρες, Σχολάρι, Λαγκαδάς.
13.30 Επιστροφή στη Θεσσαλονίκη
Για οποιαδήποτε αλλαγή στο πρόγραμμα, προς το συμφέρον της δράσης, αποφασίζει η συντονιστική επιτροπή.
Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές να είναι κατάλληλα ντυμένοι για διαβίωση στη φύση καθώς και να έχουν μαζί τους πετσέτα θαλάσσης, μαγιώ, αντικουνουπικό, αντηλιακό, φαρμακευτική αγωγή αν χρειάζονται.
Παρακαλούνται οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων να διευκολύνουν τους εκπαιδευτικούς που συμμετέχουν με τις περιβαλλοντικές τους ομάδες ως συνοδοί: Θυμιατή Γεώργιο, Παντελίδου Ευδοκία, Κρεμμύδα Δρόσο, Μιχαηλίδη Αθανάσιο, Δέδα Μαρία, Δαμιανίδου Γεωργία, Τσιτιρίδου Δέσποινα, Αξαοπούλου Χριστίνα, Σβολιαντοπούλου Θωμαή, Κουμανδράκη Ειρήνη και τους εκπαιδευτικούς που εθελοντικά υποστηρίζουν τη δράση: Φαρμάκη Μαρία, Καρακούση Χρήστο, Κορώνα Γεώργιο, Χατζηβασιλειάδου Ευθυμία, Πολωνίδου Σοφία,Ευαγγέλου Πηνελόπη,Αικατερίνη Καλφοπούλου, Αλμπανάκη Ξανθή.
Οργανωτική Επιτροπή:

Π. Ματζιάρης Δ/ντης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτ. Θεσσαλονίκης
Ζ. Αγγελίδης Δρ. Υδρογεωλόγος Σχολικός Σύμβουλος Δ.Ε.
Δ. Μυλωνάς Δρ. Οικονομολόγος Σχολικός Σύμβουλος Δ.Ε.
Δ. Μιχελάκη Υπεύθυνη Γρ. Περιβαλλοντικής Αγωγής Δ.Δ.Ε. Δυτ. Θεσ/νίκης
Ι. Υφαντίδου Υπεύθυνη Ενημέρωσης Πληροφόρησης και Γραφείου Τύπου Φορέα Διαχείρισης Λιμνών Κορώνειας Βόλβης
Μ. Αστερίου Οικονομολόγος του Φορέα Διαχείρισης Λιμνών Κορώνειας Βόλβης
Χ. Αθανασίου Υπεύθυνη Λειτουργίας ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού Βερτίσκου