Πρόσκληση συμμετοχής στην ημερίδα με θέμα: «Βιώσιμο σχολείο – Βιώσιμο κλίμα»

Το Γραφείο Περιβαλλοντικής Αγωγής της Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης σας προσκαλεί στην ημερίδα με θέμα: «Βιώσιμο Σχολείο – Βιώσιμο Κλίμα» που διοργανώνει σε συνεργασία με το Δήμο Παύλου Μελά, το αντίστοιχο Γραφείο της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, το Κ.Π.Ε. Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου και την Ένωση Γονέων του παραπάνω Δήμου.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2019 από 12.00 ως 14.00, στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου στον 3ο όροφο του Πολιτιστικού Κέντρου Χ. Τσακίρης Λαγκαδά 221, Σταυρούπολη.

Σκοπός της ημερίδας η ανάδειξη των δράσεων του Τοπικού Περιβαλλοντικού Δικτύου «Σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία – Ενεργός πολίτης στο Δήμο Παύλου Μελά».

Καλούνται οι εκπαιδευτικοί και μαθητές των σχολείων του Δήμου Παύλου Μελά να συμμετέχουν ενεργά στον απολογισμό για τη σχολική χρονιά 2018-2019.

Την ημερίδα προσκαλούνται να παρακολουθήσουν όλοι οι εκπαιδευτικοί της Διεύθυνσής μας.

Παρακαλούνται οι Διευθυντές των σχολείων να διευκολύνουν τους εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να την παρακολουθήσουν.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

12.00 – 12.10: Προσέλευση

12.10 – 12.20: Χαιρετισμοί

• Δήμαρχος Παύλου Μελά Δημήτρης Δεμουρτζίδης
  • Ζήσης Αγγελίδης τ. Σχολικός Σύμβουλος Φυσικών Επιστημών, Επιστημονικά Υπεύθυνος του Δικτύου: «Σχολείο Ανοιχτό στην Κοινωνία – Ενεργός πολίτης στον Δήμο Παύλου Μελά»

12.20 – 13.00: «Απολογισμός των εργασιών του Δικτύου»:

• Δήμος Παύλου Μελά: Αθανάσιος Λαζαρίδης Αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος, Πρασίνου, Αθλητισμού, Δράσεων Εθελοντισμού και Πολιτικής Προστασίας
  • Πρωτοβάθμια Δ/νση Εκπ/σης Δυτικής Θεσσαλονίκης: Βασιλική Ιππέκη Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
  • Δευτεροβάθμια Δ/νση Εκπ/σης Δυτικής Θεσσαλονίκης: Δέσποινα Μιχελάκη Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
  • Κ.Π.Ε. Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου: Γεώργιος Υφαντής Μέλος Παιδαγωγικής Ομάδας του Κ.Π.Ε.

13.00 – 13.15: «Βιώσιμο Σχολείο και Ανθρώπινες Αξίες». Ευστράτιος Μαυρίδης Διευθυντής του 3ου Δημοτικού Σχολείου Σταυρούπολης – Γεωργία Στογιάννου Διευθύντρια του 6ου Δημοτικού Σχολείου Σταυρούπολης

13.15 – 13.30: «Οικολογικό Αποτύπωμα του Σχολείου – Βιώσιμο Αειφόρο Σχολείο». Ευθύμιος Παπαδημητρίου Διευθυντής του 2ου ΓΕΛ Σταυρούπολης

13.30 – 13.40: «Μαθητής και Δίκτυο». Χριστίνα Λόγγου μαθήτρια του 2ου ΓΕΛ Σταυρούπολης

13.40 – 14.00: «Η σημασία της λειτουργίας του Δικτύου και οι ωφέλειες στις σχολικές μονάδες». Βιώσιμο Σχολείο – Βιώσιμο Κλίμα. Προτάσεις για νέες θεματικές. Ζήσης Αγγελίδης Επιστημονικά Υπεύθυνος του Δικτύου.