Πρόσκληση σε εκδήλωση περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος (TTIP)

Το Γραφείο Περιβαλλοντικής Αγωγής της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το Ελληνικό Δίκτυο «Φίλοι της Φύσης» – Nature Friends Greece σας καλεί να παρακολουθήσετε την πρώτη ενημέρωση στην Ελλάδα με θέμα τη Διατλαντική Εταιρική Σχέση Εμπορίου και Επενδύσεων (T.T.I.P.).

Ο τίτλος της έρευνας είναι: «T.T.I.P. Οι επιπτώσεις στην ελληνική δημοκρατία, στην οικονομία, στην κοινωνία, στο αστικό και φυσικό περιβάλλον».

Η έρευνα πραγματοποιήθηκε με σκοπό:

• την ανάδειξη των δυσμενών επιπτώσεων που θα έχει η υπό διαβούλευση TTIP
  • την κινητοποίηση και προετοιμασία ερευνητικών εργασιών από σχολικές μονάδες μέσω περιβαλλοντικών προγραμμάτων, πανεπιστημιακά ιδρύματα, ερευνητικά ινστιτούτα, δημόσιους οργανισμούς, επιμελητήρια, κλπ).

Ο όμιλος «Οι φίλοι της φύσης» της Θεσσαλονίκης ιδρύθηκε από εκπαιδευτικούς της Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης ευαισθητοποιημένους σε θέματα περιβάλλοντος και συντονίζεται από το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

Επιδιώκουμε μέσα από την συγκεκριμένη πρόσκληση να προκληθεί ένας παραγωγικός προβληματισμός, που θα προετοιμάσει την κοινωνία για τον περιορισμό και τη θεραπεία των δυσμενών επιπτώσεων από ανάλογες συμφωνίες και ταυτόχρονα θα αποτελέσει έναυσμα και αφετηρία έμπνευσης για ανάπτυξη ανάλογων προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 17 Σεπτεμβρίου 2016 στο ΚΕ.Δ.Ε.Α του Α.Π.Θ. (κόκκινο κτίριο) από 11.30 π.μ ως 14.00 μ.μ. (Διεύθυνση3ης Σεπτεμβρίου, Πανεπιστημιούπολη,).

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να την παρακολουθήσουν παρακαλούνται να δηλώσουν τη συμμετοχή τους στην παρακάτω φόρμα:

Το όνομά σας (απαραίτητο)

Το email σας (απαραίτητο)

τηλέφωνο επικοινωνίας

σχολική μονάδα