Καλή σχολική χρονιά!

Το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης σας ενημερώνει ότι για τη φετινή χρονιά θα υλοποιηθούν προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης σε συνεργασία με τις σχολικές μονάδες, καθώς επίσης θα ολοκληρωθούν κι αυτά που βρίσκονται σε εξέλιξη με καταληκτική ημερομηνία το τέλος του Οκτωβρίου.

Επίσης σε συνεργασία με τα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, που συνεχίζουν τη λειτουργία τους, αλλά και με διάφορους επιστημονικούς φορείς θα πραγματοποιηθούν επιμορφωτικά σεμινάρια προς ευαισθητοποίηση και υποστήριξη των εκπαιδευτικών αναφορικά με την περιβαλλοντική αγωγή, την εκπαίδευση για την αειφορία και τη βιωσιμότητα, με τρόπους ανάλογους με τα επιδημιολογικά δεδομένα.

Με την ελπίδα πως το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης θα τύχει της αμέριστης συνεργασίας σας για τις δράσεις που προγραμματίζει «ασφαλώς» για εκπαιδευτικούς και μαθητές, ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά, δημιουργική και καρποφόρα και πιστεύουμε πως πέρα από τους περιορισμούς της επιδημίας η περιβαλλοντική εκπαίδευση είναι μια δράση βιωματική, διαδραστική, που στηρίζεται στην δια ζώσης επικοινωνία, στην αλληλεπίδραση και στην αμοιβαιότητα.