Πρόσκληση Διευθυντή Πολεμικού Μουσείου Θεσσαλονίκης

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ.

Αξιότιμοι κκ. Διευθυντές και Διευθύντριες,
Μέλη της Εκπαιδευτικής Κοινότητας,

Επικοινωνώ μαζί σας για να σας ευχαριστήσω για τον τρόπο με τον οποίο αγκαλιάσατε το Πολεμικό Μουσείο και τη σχολική χρονιά 2013-14.

Νοιώθω την ανάγκη αρχικά να επισημάνω την θερμή ανταπόκριση και ενεργή συμμετοχή την οποία δείξατε με τις συνεχείς επισκέψεις σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης. Είναι χαρακτηριστικό ότι κατά το προηγούμενο σχολικό έτος, χάρη στο ενδιαφέρον σας, περισσότερα από 380 σχολεία από όλες τις πόλεις της Ελλάδος, φιλοξενήθηκαν στους χώρους και τις εκθέσεις του Πολεμικού Μουσείου, ενώ το σύνολο των ξεναγήσεων που πραγματοποιήθηκαν στις μόνιμες συλλογές του Μουσείου ξεπέρασε τις 1.300.

Σε συνέχεια της προσπάθειας αυτής και στο πλαίσιο του δίαυλου επικοινωνίας που έχουμε καθιερώσει, σας προσκαλώ να λάβετε για άλλη μια χρονιά ενεργό ρόλο αναφορικά με τη διοργάνωση εκπαιδευτικών προγραμμάτων στους χώρους του Πολεμικού Μουσείου, πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την επίσκεψη σας.

Το Πολεμικό Μουσείο δεν αποτελεί απλά ένα μουσειακό χώρο, επισκέψιμο μόνο στις ώρες λειτουργίας του, αποτελεί ένα δια-δραστικό περιβάλλον όπου παιδιά και γονείς/συνοδοί, αλληλεπιδρώντας με τα εκθέματα:
• Μαθαίνουν για τους αγώνες των Ελλήνων και την Νεότερη Ελληνική Ιστορία
• Συμμετέχουν σε εκπαιδευτικές δράσεις
• Ψυχαγωγούνται μέσα από θεματικά παιχνίδια
• Απολαμβάνουν Θεατρικά και Μουσικά δρώμενα
Πιστό στο ραντεβού του και στο ρόλο που έχει αναλάβει, το Πολεμικό Μουσείο σας καλεί στη σύσταση εθελοντικής ομάδας εκπαιδευτικών, οι οποίοι στα πλαίσια της διάθεσης τους για προσφορά, θα συνθέσουν ένα σύνολο προγραμματισμένων εκπαιδευτικών και καλλιτεχνικών δράσεων με βάση τους ανωτέρω άξονες. Σας καλώ να δημιουργήσετε τις δικές σας καλλιτεχνικές ομάδες και να χρησιμοποιήσετε τις αίθουσες εκδηλώσεων του Πολεμικού Μουσείου για να αναδείξετε το ταλέντο των παιδιών σας.

Σας προσκαλώ να παρευρεθείτε και να συνοδεύσετε τους μαθητές σας στις εκδηλώσεις του Μουσείου, προγραμματισμένες ειδικά για τα Σχολεία, όπως το ανέβασμα διπλών παραστάσεων Ελληνικού Καραγκιόζη με θεματολογία από την ιστορική παράδοση της Πατρίδας μας, το οποίο ξεκινάει από το Σεπτέμβριο σε εβδομαδιαία βάση κάθε Τρίτη και Πέμπτη στις 09:00-10:30 και 11:00-12:30, έναντι προνομιακού αντιτίμου.

Ταυτόχρονα σας ενημερώνω για τη συνέχιση και εδραίωση του θεσμού των περιοδικών εκθέσεων από το Σεπτέμβριο, με την φιλοξενία αρχικά της πολύ ενδιαφέρουσας συλλογής για την ιστορία των Προσκόπων, την έκθεση μουσικών οργάνων – εμβατηρίων της Στρατιωτικής Μουσικής και στη συνέχεια με την έκθεση Στατικού Μοντελισμού.

Τέλος σας ζητώ να ενισχύσουμε την αμφίδρομη επικοινωνία μας μέσα από την οποία προκύπτουν νέες δημιουργικές ιδέες προς υλοποίηση, όπως η επικείμενη συνεργασία με Γυμνάσιο για την παρουσίαση εκπαιδευτικών ιστορικών προγραμμάτων στο Διαδίκτυο. Στο πλαίσιο αυτό, σας προτείνω να επισκέπτεστε συστηματικά την ιστοσελίδα του Πολεμικού Μουσείου τόσο στο Διαδίκτυο όσο και στο Facebook για να ενημερώνεστε για τα τελευταία νέα.

Κλείνοντας θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι το Πολεμικό Μουσείο ταυτόχρονα με τις ανωτέρω παράλληλες δράσεις, εμπλουτίζει και ανανεώνει τις ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες Μόνιμες Ιδιωτικές Συλλογές, οι οποίες αριθμούν πλέον 7 Θεματικές ενότητες με πάνω από 10.000 κειμήλια και καλύπτουν το μεγαλύτερο μέρος της Νεότερης Ελληνικής Ιστορίας από την Προ-Επαναστατική Περίοδο έως και την Τουρκική Εισβολή στην Κύπρο. Το πιο πρόσφατο απόκτημα του Πολεμικού Μουσείου αποτελεί η ιδιωτική συλλογή με κειμήλια μιας ελληνικής οικογένειας , η οποία «διανύει» ιστορική διαδρομή 102 χρόνων γεμάτα αγώνες από το 1821 έως και το 1923.

Ευχόμαστε να έχετε μια παραγωγική εκπαιδευτική χρονιά με υγεία, δύναμη και έμπνευση.
Σας περιμένουμε!!!

Με εκτίμηση,