Περιβαλλοντικό διαδραστικό μονοπάτι

περιηγηση

Το Γραφείο Περιβαλλοντικής Αγωγής της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης διοργανώνει σε συνεργασία με τo Thessaloniki Walking Tours στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την Εβδομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, δωρεάν, αστικό μονοπάτι περιήγησης στους δρόμους του νερού με κατεύθυνση από τον Πύργο Τριγωνίου ως το σιντριβάνι και μ’ ενδιάμεσους σταθμούς τη Μονή Βλατάδων, τη Μονή Λατόμου, τους Κήπους του Πασά, τον Άγιο Νικόλαο τον Oρφανό.
Πρόκειται για ένα διαδραστικό περίπατο που προτάσσεται ως υποδειγματική δραστηριότητα για εκπαιδευτικούς που υλοποιούν προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και μπορούν να πραγματοποιήσουν κάτι ανάλογο στο μέλλον με τους μαθητές τους, αξιοποιώντας την προσφορά του Thessaloniki Walking Tours.
Ο συγκεκριμένος περίπατος θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2015 στις 10.30 το πρωί και η συνάντηση των εκπαιδευτικών θα γίνει στον Πύργο Τριγωνίου στην Άνω Πόλη, ένα τέταρτο νωρίτερα.
Παιδαγωγικά Υπεύθυνος της δράσης ο Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ14.04 κ. Α. Αθανασόπουλος.