Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Δ/νσης Εκπ/σης Δυτ. Θεσ/νίκης

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης προσβλέπει στην Παιδεία και καταθέτει την εμπιστοσύνη της στα αποτελέσματα της υλοποίησης των περιβαλλοντικών προγραμμάτων από τα σχολεία της. Τα προγράμματα αυτά στόχο έχουν να διαμορφώσουν τους ¨ενεργούς πολίτες¨ του μέλλοντος καιρού, τους υποψιασμένους περιβαλλοντικά, που αγωνιούν, για την αλόγιστη δόμηση των αστικών κέντρων, για τα μνημεία, τους υγρότοπους που κινδυνεύουν, για τα απόβλητα, τα απορρίμματα, την λειψυδρία, τις κλιματικές αλλαγές, την μαζική χρήση φυτοφαρμάκων, τη γενίκευση της κακής διατροφής, την απόλυτη ταύτιση της ευζωίας με την υλική υπεραφθονία.

Ως Διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης απευθύνω εγκάρδιο χαιρετισμό στους Εκπαιδευτικούς και μαθητές που εμπλέκονται στα προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και πιστεύω στην ωφέλεια των προσπαθειών τους ιδιαίτερα σε μια εποχή όπου ο καιρός των ¨διαπιστώσεων¨ πέρασε ¨ανεπιστρεπτί¨ και οι ¨αποφάσεις¨ για την τύχη του πλανήτη προέχουν και αποτελούν επιτακτική ανάγκη.

Δ/ντής Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης

Παύλος Ματζιάρης