Φεστιβάλ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 2015

teriptyxo-perivallontikis ΤΕΛΙΚΟ-2c

periballontiki-2

festibal

Το Γραφείο Περιβαλλοντικής Αγωγής της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το Δήμο Νεάπολης – Συκεών διοργανώνει για όγδοη συνεχή χρονιά το τριήμερο φεστιβάλ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο Δημοτικό Θέατρο και στην Αίθουσα Τέχνης του πρώην Δημαρχείου Νεάπολης (Στρατόπεδο Στρεμπενιώτη) στις 28, 29 και 30 Απριλίου 2015 ώρα 09.00 – 14.00.

Πρόκειται για σειρά εκδηλώσεων που περιλαμβάνουν – παρουσιάσεις περιβαλλοντικών προγραμμάτων των σχολείων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, δρώμενα, εκθέσεις αφισών, φωτογραφίας, κατασκευών καθώς επίσης και επιστημονικές εισηγήσεις ειδικών, υπευθύνων Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Φορέων διαχείρισης περιοχών με περιβαλλοντικό ενδιαφέρον ή εκπροσώπων Μ.Κ.Ο.
Στόχος των εκδηλώσεων είναι η προβολή των δράσεων των Περιβαλλοντικών Ομάδων των σχολείων που αποβλέπουν στην ευαισθητοποίηση μαθητών και εκπαιδευτικών, στη γνωριμία και στη γνώση του κόσμου στην αειφόρο διαχείριση του αστικού περιβάλλοντος και γενικότερα στα αποτελέσματα της εκπαίδευσης για την Αειφορία και τη Βιωσιμότητα.
Με τη σκέψη πως η περίοδος των διαπιστώσεων για την τύχη του πλανήτη πέρασε ανεπιστρεπτί και ο καιρός των αποφάσεων σε προσωπικό και συλλογικό επίπεδο έφθασε, ενισχύουμε κάθε προσπάθεια προς την κατεύθυνση της διαμόρφωσης του ενεργού πολίτη …και ελπίζουμε…