Περιβαλλοντικό Μονοπάτι – Δάσος Κουρί

Δάσος_Χορτιάτη

Το Τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τα Γραφεία Π.Ε. Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης και Π.Δ.Ε. Ανατολικής και Δυτικής Θεσσαλονίκης, την ΠΕΕΚΠΕ, το ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού Βερτίσκου και τη ΧΑΝΘ Ασβεστοχωρίου, διοργανώνει Περιαστικό Περιβαλλοντικό Μονοπάτι στο Δάσος Κουρί (Ασβεστοχώρι) στις 14 Νοεμβρίου 2015 ώρες 10.00-16.00 και καλεί τους εκπαιδευτικούς που πρόκειται να υλοποιήσουν προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης να συμμετέχουν.
Σκοπός της δράσης :
 Η προβολή του περιαστικού δάσους ως προορισμού εύκολα προσβάσιμου και οικονομικά συμφέροντος για υπαίθρια ζωή και δράση
 Η ευαισθητοποίηση για τη συγκεκριμένη περιοχή ως ποιοτική αναψυχή για κοινή χρήση (μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς, φορείς) και ως χώρου εκπαίδευσης για την αειφορία
 Η ανάγκη να ανταποκριθεί η πολιτεία στη φύλαξη και φροντίδα του εν λόγω προορισμού
 Η αλληλεπίδραση των εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Ανατολικής και Δυτικής Θεσσαλονίκης σε μια κοινή δράση.
 Η παρουσίαση υποστηρικτικών φορέων όπως το ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού Βερτίσκου, η ΠΕΕΚΠΕ,η ΧΑΝΘ Ασβεστοχωρίου
To πρόγραμμα έχει ως εξής:
 10.30 Άφιξη στη Χ.Α.Ν.Θ. Ασβεστοχωρίου – Υποδοχή Χαιρετισμός Χ. Ρουμπίδης Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ10
 10.45 Παρουσίαση των δράσεων της Χ.Α.Ν.Θ. Ασβεστοχωρίου στο φυσικό και αστικό περιβάλλον της περιοχής. Κίμωνας Δημητρίου Υπεύθυνος Χ.Α.Ν.Θ. Ασβεστοχωρίου
 11.00 Παρουσίαση της τοπικής ιστορίας
 11.15 Παρουσίαση των δράσεων του ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού Βερτίσκου και της Π.Ε.ΕΚ.Π.Ε.
 11.40 Επίσκεψη στον Ι. Ναό του Αγ. Γεωργίου και στο Μνημείο του Ολοκαυτώματος του Ασβεστοχωρίου
 12.30 Ανάβαση στο Δάσος Κουρί – Δράσεις στη φύση – Πεζοπορία ως τον Προφήτη Ηλία
 15.00 Πικ-νικ στη φύση ή στις εγκαταστάσεις της Χ.Α.Ν.Θ. (αναλόγως καιρικών συνθηκών)
 16.00 Αναχώρηση για Θεσσαλονίκη
Η αναχώρηση θα γίνει στις 09.45 από το Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης για όσους μένουν ανατολικά και στις 10.00 από τη Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης Κολοκοτρώνη 22 (Les Lazaristes) για όσους μένουν δυτικά.

Το κόστος συμμετοχής είναι 7 ευρώ και αφορά στη μετακίνηση με τουριστικό λεωφορείο και στην οργάνωση πικ-νικ.
Παιδαγωγικά Υπεύθυνοι της δράσης οι Σχολικοί Σύμβουλοι Δρ Χρήστος Ρουμπίδης ΠΕ10, Δρ. Ζήσης Αγγελίδης ΠΕ 04 και Ανδρέας Αθανασόπουλος ΠΕ14.04.