Άθληση και Ψυχαγωγία στη Λίμνη Βόλβη

megaliteri analisi

Το Γραφείο Περιβαλλοντικής Αγωγής της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με το Φορέα Διαχείρισης Λιμνών Κορώνειας Βόλβης διοργανώνει για τρίτη συνεχή χρονιά ημερήσια δράση στη λίμνη Βόλβη με θέμα:

«Άθληση και Ψυχαγωγία στη Λίμνη Βόλβη»

την Κυριακή 5 Οκτωβρίου 2014, ώρα 10.30 στα Λουτρά Ν. Απολλωνίας.
Σκοπός της δράσης είναι η ανάδειξη και προβολή του Εθνικού Πάρκου Κορώνειας Βόλβης (φυσικό περιβάλλον, αειφορική διαχείριση, ενημέρωση για τον κανονισμό διοίκησης και λειτουργίας του υγροτόπου) καθώς και παρουσίαση των δυνατοτήτων άθλησης και ψυχαγωγίας στην περιοχή.
Στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς και μαθητές θα δοθούν δωρεάν μαθήματα canoe kayak στη λίμνη Βόλβη ενώ θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν σε παράλληλες δράσεις(ποδηλασίας, τοξοβολίας, ορνιθοπαρατήρησης των υδρόβιων σπάνιων πουλιών).
Δηλώσεις συμμετοχής εκπαιδευτικών με μαθητές ή εκπαιδευτικών που ενδιαφέρονται μεμονωμένα να παρακολουθήσουν τις παραπάνω δράσεις στο Γραφείο Π.Ε. της Δ.Δ.Ε. Δυτ. Θεσσαλονίκης στο τηλ. 2310587545 ως τις 29 Σεπτεμβρίου 2014.
Η μεταφορά των συμμετεχόντων θα γίνει με ιδιωτικά μέσα.

Συνεργαζόμενοι φορείς:

• Φορέας Διαχείρισης Λιμνών Κορώνειας Βόλβης