Καλή σχολική χρονιά 2017-2018

Ο Σεπτέμβρης για την Θεσσαλονίκη μια σελίδα γνώριμη στις αναμνήσεις των ανθρώπων της.

Επιστρέφουν από το καλοκαίρι της ξεγνοιασιάς στα γλυκά απομεσήμερα του φθινοπώρου, στα δροσερά βραδάκια της κατάμεστης παραλιακής διαδρομής, αλλά και στο μεγάλο πανηγύρι της Δ.Ε.Θ., όπου η πόλη «χαίρει» πρόσκαιρα της τιμής των «επίλεκτων» προσκεκλημένων, όπως και των διαδηλωτών, που ελπίζουν η φωνή τους να φτάσει στην εξουσία…
…για την αξιοπρέπεια, για την παιδεία, για την αξία του σχολείου, για τους γονείς που αγωνίζονται, για τον δάσκαλο και τον μαθητή «τους συνοδοιπόρους» προς την απέναντι όχθη σε μια χρονιά δημιουργική και καρποφόρα .

«…Πρέπει να γιομίσεις γράμματα, πρώτα να ξέρεις τι θα πεις και πως θα τ’ αραδιάσεις στο χαρτί, θα τα κάνεις φωνές, θα τα κάνεις καβγάδες, θα τα κάνεις τουφέκια, μπαμπάκια, ό,τι θέλεις…»

(Μ. Λουντέμης-Συννεφιάζει)

Καλή σχολική χρονιά